25 Şifre olayi cikti ortaya


Melih Gökçek\`le yaşadıkları münakaşa, Bülent Arınç\`ı yine bir krizin göbeğine oturttu. O, bunlara alışık. usta siyasetçi, son 20 yıldır herzaman etken, daima devrede, her zaman belirleyici… Bundan sonra söyleyecekleri de siyasetin yeni tarafını tayin edebilir. O yönü anlamak Arınç\`ın 25 şifresinden geçiyor.

1) Göçebe çocukluk

Jandarma astsubay babasının peşinde özellikle doğu Anadolu\`nun ücra kasabalarını dolaşarak geçti.

2) Manisa:

Ailenin en sonunda yerleştiği belde; Arınç buradan beş dönem mebus seçildi.

3) Cumhuriyet Gazetesi

Siyasi çizgisi CHP\`ye yakın babası eve Cumhuriyet getiriyordu.

4) evvela CHP\`liydi

üniversiteden evvela CHP\`nin düşüncelerine yakın olduğunu söylüyor Arınç.

5) Annenin rolü

Baba ibrahim Arınç 1962\`de vefat ettiğinde Bülent Arınç ve üç ağabeyini anne Sevdiye hanım, ibrahim Bey\`in 3 aylığı ve çocukların yetim maaşlarıyla yetiştirdi. 3 ağabeyi mühendislik okurken, Arınç yasa okudu.

6) ilk teşkilât

Ankara üniversitesi hukuk Fakültesi\`nde Milliyetçi güç Birliği\`ni kurdu ve başına geçti (Birlik\`in bir sonraki başkanı Beşir Atalay\`dı).

7) ücretsiz avukatlık

Manisa\`da avukatlık yaparken 1971 Muhtırası\`nın ardından yargılanan sağcı ve solcu öğrencilerin davalarını ücretsiz üstlendi.

8) Staj noktayı Skoda

1969\`da Erbakan\`ın ulusal Nizam Partisi için bir Skoda\`yla Manisa\`yı köy köy dolaştı.

9) ilk lakabı: Küçük Erbakan…

Hitabet gücü yüksek olduğundan 1970\`lerde ona bu lakap takıldı. Halen de en güçlü yönü hitabet.

10) Tarihin makas değiştirdiği lahza

Fazilet Partisi\`nin 2000\`deki kongresinde Abdullah Gül lehine, Recai Kutan\`a karşı adaylıktan çekildi. AKP\`nin tohumu, Gül\`şöhret Kutan\`a kılpayı kaybettiği ve partideki ayrılığın somutlaştığı o kongrede atıldı.

11) Mizaha düşkün

Hürriyet yazarı Ertuğrul özkök, Arınç\`la, iki sene aktif görev almayıp 2009\`da tekrar hükümete girmesinin ardından yaptıkları bir konuşmayı naklediyor. Arınç, çok aşırı yıprandığı dönemi eşi Münevver Arınç yardımı ile aştığını anlatıyor. \”çok fazla öfkeliydim. Münevver bayan, öfkemi yatıştırmamı, kontrol altına almamı sağladı. Daha hoşgörülü bir insan olmamı sağladı.\” Hoşgörü, en fazla eleştirilere nasıl yaklaşıldığıyla belirgin olur. gene özkök\`şöhret anlattıklarına göre Arınç, çok yoğun kendisini de eleştiren Hürriyet çizeri Latif Demirci\`nin hayranı. \”Ona Penguen yada Leman\`ı birlikte ziyaret etmeyi önermiştim\” diyor özkök. \”Kabul de etti lakin bu görüşme ayarlanamadı daha sonra.\”

12) özgül ağırlık devreye girdiğinde

AKP\`yi yakından izleyen gazeteciler Arınç\`ın parti içinde her zaman bir denge unsuru olduğunu ve kendi deyişiyle \`özgül ağırlığını\` bilhassa en kritik senelerde devreye soktuğunu anlatıyor. Bu gazeteciler, yakın döneme damgasını vurmuş ve ileride lakin tarafların anılarını yazmasıyla açıklığa kavuşacak sembol olaylarda, Arınç\`ın belirleyici rol oynadığını anlatıyor. Buna göre AKP ilk kurulduğunda, hapiste olan Erdoğan\`ın yerine Gül\`ün partinin başına geçmesini veren Arınç\`tı. gene anlatılanlara göre, 2003\`te TBMM umumi Kurulu\`nda reddedilen \`1 Mart Tezkeresi\`nde saklı oturumu yöneten ve içtüzük kurallarını olabildiğince esnek kullanarak, muhaliflerin itirazlarını dillendirmesine imkân veren de Arınç\`tı (Erdoğan, tezkereyi destekliyordu). AKP kulislerini takip edenler, Arınç\`ın, 2002\`deki TBMM Başkanlığı seçimi esnasında Erdoğan\`ın aklından başka isimler geçmesine rağmen, ağırlığını koyup bu göreve kendini seçtirdiğini de söylüyor. çok aşırı sık dile getirilen bir başka görüşse, 2007\`deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, zamanın başbakanı Erdoğan\`ın yine öteki isimlere yakın olmasına karşın Gül-Arınç-Erdoğan görüşmesinin ardından, Arınç\`ın da telkiniyle Gül\`ün aday gösterilmesi.

13) En öfkeli konuşması

14 Mayıs 2000\`de ASKi\`de Fazilet Partisi\`nin ilk olağan kongresinde Arınç, Kutancıların yoğun ıslıkları altında kürsüye çıktığında şahsi tarihinin en kızgın konuşmalarından bir tanesini yaptı. Kendisini yuhalayanlara hiddetini hiç saklamayan Arınç, \”Gençliğimi, hayatımı, aşkımı, her şeyimi bu yola vermişim; siz kendinize bakın\” diye köpürdükten sonra \”şimdi Galileo bu gibi konuşacağım\” diyordu: \”Siz ne derseniz deyin, dünya dönüyor haberiniz bulunmamakta sizin!\”

14) Oğlunu kaybetmek dünyasını kararttı

Oğlu Fatih\`i 1997\`deki bir trafik kazasında yitirdi. Onun acısını halen yaşıyor. 2002\`de, o devre Hürriyet\`in Ankara temsilciliği vazifesini yürüten Sedat Ergin\`e, oğlu Fatih\`in ardından şunları söylemişti: \”Onlar bilsin ki, ben ölümü kendi eliyle tutmuş bir insanım. Hiç ölümden de korkmam. Başkaları ne kadar dünyayı seviyorsa, ben o kadar ölümü bekliyorum. O sebepten dolayı biri şöyle yapmış bana, biri böyle yapmış, hiç umurumda değil. Sinek ısırığı kadar beni ilgilendirmiyor. Ben ölümü görmüş bir insanım. Herkes kendi yolunu bilsin.\`\`

15) Kadınlar ona tepkili

Arınç\`ın hitabet yeteneği aşırı yüksek lakin bazı açıklamaları (bilhassa de kadınlar hakkındakiler) toplumun oldukça çok kesiminde itirazlarla karşılanıyor ve itici bulunuyor. örneğin şu sözleri: \”hanım ise o da iffetli olacak. Mahrem-namahrem bilecek. hepimizin içerisinde kahkaha atmayacak. tüm hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın.\” CHP milletvekili Aylin Nazlıaka\`nın Meclis\`teki bir konuşmasında \`vajina\` kelimesini geçirmesinin ardından yaptığı konuşma da çok fazla tepki aldı: \”Kürtaj meselesi konuşulurken siz öyle bir söz sarf ettiniz ki benim yüzüm kıpkırmızı oldu. Bir evli, bir kadın, çocuğu olan milletvekili kendisi hakkında bir organını nasıl böyle açıkça konuşabilir.\”

16) \`Polemikten sorumlu\` bakan

Yakınları, kendi grubunda şimşekleri üstüne sıkça çektiğini söylüyor. AKP\`lilerin bilhassa Meclis Başkanlığı döneminde Arınç\`a yönelik enfazla dillendirdiği şikâyet: \”Telefonlarımıza çıkmıyor.\” kişisel problemler için devreye girmeyi, iş takibi yapanlarla muhatap olmayı sevmiyor.

17) Odacısından müsteşarına çalışma arkadaşlarının düğün ve cenazelerine istisnasız katılıyor.

18) Ne kadar aksini söylese de polemiğe girmeyi seviyor.

Deniz Baykal ona \`Polemiklerden mesul Devlet Bakanı\` demişti.

19) Tasarruf meselesi için takıntılı.

\`Açık kalan ikinci ışığı\` kapattırıyor.

20) Malvarlığıyla adlandırılan birisi değil.

Suikast iddiaları esnasında konu olan çukurambar\`daki evi krediyle aldı. Meclis Başkanlığı sırasında aldığı, bazan makam aracı olarak da kullandığı ve halen muhafaza ettiği Audi A4 marka araç da krediyle.

21) 2009\`da başbakan yardımcılığı görevine gelmesinin ardından Başbakan Erdoğan\`ın ekibinin ona pek ısınamadığı iddia ediliyor.

22) Ağır abiliği tescilli.

Erdoğan\`ın da ona olan yaklaşımını sevgiden çok hürmet duygusunun belirlediği söyleniyor.

23) AKP\`deki iç olup bitenleri bilenler, Arınç\`ın partide son zamanlarda gelişen söylem ve ilişki biçiminden hoşlanmadığını söylüyor.

24) Gezi olayları sırasında ılımlı mesajlar sağlayan Arınç\`ın, onun bu tavrına kızan Erdoğan\`la tartıştığı, ardından istifa ettiği lakin Gül\`ün onu istifadan vazgeçirdiği iddia edilmekte.

25) 8 Haziran\`da emekli olsa da olmasa da MKYK üyesi olarak büyük kongreye kadar parti yönetiminde. Bu süreçte Arınç\`ın \`özgül ağırlığı\` devam edebilir. Erdoğan\`sız ilk kongreye bu ağırlık etki edebilir. (Kaynak: Hürriyet)

25 Şifre olayi cikti ortaya ile Benzer Yazılar:

30 Mart 2015 Saat : 5:52
  Genel

25 Şifre olayi cikti ortaya Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari