Acili bir annenin feryatlari


Okmeydanı Cemevi\`nde, polisin silahından çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt\`un ölümüyle ilgili ilk duruşma görülmeye başladı.
Son güncelleme: 20 Mart 2015 18:53 Mynet haber bugün 8.454.938 defa okundu .
Uğur Kurt\`un annesinden sanığa yumruk
PaylaşTweetlePaylaşPaylaşGönder
istanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi\`nde görülen duruşmada, tutuksuz sanık polis memuru S.K. hazır bulundu. ölen Uğur Kurt\`un babası Kemal, annesi Gülnaz, eşi Narin ile 2 buçuk yaşındaki oğlu Kemal Kurt da müşteki olarak katıldı. Hacı Bektaşi Veli Anadolu Vakfı genel Başkanı da olayın cemevi bahçesinde yaşanmasın sebebiyle, suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davaya katılma talebinde bulundu. Duruşmaya CHP milletvekilleri ilhan Cihaner, Mahmut Tanal, ümit nispet, Aykut Erdoğdu ve Berkin Elvan\`ın babası Sami Elvan da izleyici şekilde katıldı. Kimlik tespitinin ardından Mahkeme başkanı, sanık polisten olay gününü anlatmasını istedi.

\”ATıLAN MOLOTOF ARACıN MAZGALıNDAN içERi GiRDi\”

S.K., \”2460 kod nolu ekipte polis memuru şekilde görev yapıyordum. O tarihte olan malum olaylar sebebiyle bize grubu uzaklaştırmamız yönünde talimat verildi. fasıla sokaklarda bir zaman kovalamaca yaşandı. Araçta toplam 4 şahıs vardı. şoför ve şoförün birlikte ekip şefi şahabettin, şoförün arkasında ise ben ve Burak oturuyordu. Caddeye çıkacağımız sırada nereden geldiğini görmediğim bir molotof kokteyli aracın ön mazgalından içeri girdi. önde oturan şoför ve şef ateş içinde kaldı. araç alev topuna döndü. şoför kapıyı açamadı. arka kapıyı açıp araçtan indim. Elimde yanma meydana gelmişti. Bu panikle araçtan aşağıya indim. şoför de inmişti onun da eli yanmıştı. araç yandığı durumda bizim bulunduğumuz yere bir molotof kokteyli daha atıldı, derhal ayaklarımın altına isabet etti. O istikamete baktığımda bir şahsın elinde molotof kokteyli ile bize doğru geldiğini gördüm. şefime baktım eli yanmıştı\” dedi.

\”ELiNDE MOLOTOF OLAN şAHSıN AYAK HiZASıNA DOğRU ATEş ETTiM\”

\”Silahım belimi rahatsız ettiği için aracın içindeydi, tekrar araca binip silahımı aldım\” diyen S.K., \” Bize doğru gelmekte olan şahsın ayak hizasını hedef alarak bir el ateş ettim . Silahımda 11-12 mermi vardı. arka kalanları havaya sıktım. Ateş ettiğim sırada elinde molotof olan şahıs 25-30 metre uzaktaydı ve benim karşımdaydı. olay sırasında ben ateş etmeden evvela de silah sesleri duydum. Bu nedenle benden evvela öteki polisler tarafından da ateş edildiğini düşünüyorum. Bulunduğumuz yer düz olarak sektör değildi. Kot farkı vardı. Bu sebeple yaptığım atış şahsın üzerinden geçip gitmiş olabilmekte. Ateş etmem veya etmemem anlamında kimseden bir talimat almadım\” diye konuştu.

\”20 KiLOLUK BiR SiLAHLA YANAN ARAçTAN iNMEM iMKANSıZDı\”

Mahkeme başkanının \”araçta öteki bir silah mevcut mıydı?\” sorusuna sanık S.K., \”Araçta, FN isimli bir silahımız vardı. Boyalı top mermisi atan bir silahtı. Silah aracın ön kısmındaydı\” yanıtını verdi.

Mahkeme başkanı bunun üzerine \`o silahı neden kullanmadın\` diye sordu. S.K., \`Normalde FN silahı aracın arasında monte edilmiş şekilde bulunmaktadır, ancak bizim araçta silah o lahza monte değildi. araç yanıyordu, 20 kiloluk bir silahla yanan araçtan inmem imkansızdı\” diye yanıt verdi.

Daha sonra Mahkeme başkanının \”Orada Cemevi olduğunu, cenazenin bulunduğunu biliyor muydun?\” sorusuna sanık S.K., 2009\`dan bu yana polis olduğunu, olaydan 4 ay evvela TEM şubesinde göreve başladığını belirterek, \”O sokağa ilk defa girmiştim. Orada Cemevi olduğunu ve cenaze olduğunu bilmiyordum\” diye yanıt verdi.

Sanık S.K, olayın ardından önce Cemal Kamacı Spor Kompleksi\`ne gittiklerini, burada çıkarlarını yaklaşık 3-4 saat beklettiklerini sonra da hastaneye gittiklerini söyledi.Bunun üzerine Kurt ailesinin avukatı Turgut Kazan, S.K.\`ya polis olan babasıyla birlikte olay yerinde inceleme yaptıkları anlamında soru sordu, S.K., babasının Kağıthane ilçe Emniyet Müdürlüğü\`nde görevli olduğunu, olaydan sonra babasıyla birlikte hadise yerine gitmelerinin mümkün olmadığını sebebi ise olayların devam ettiğini söyledi.

\”O kişinin öLECEğiNi BiLSEM KENDiMiN öLMESiNi iSTERDiM\”

Polis memuru S.K. ,\”Polis memuruyuz ama etten kemikten ibaretiz. Yanıyoruz. Bu olayın bir biçimde meydana geldiği için aşırı üzgünüm. Yanan bir araçtan iniyorsunuz ve sizin yandığınızı görüyorlar ve hala devam ediyorlar. Hayatım boyunca böyle bir olayın aklıma ve başıma gelmesini tahmin edemezdim. Bir eşi kocasız, bir çocuğu babasız bırakmayı hiç istemezdim. Bu olaydan dolayı çok aşırı üzgünüm. Keşke o anı arka alabilsek ama olası değil. Yargılama sonunda vereceğiniz hertürlü cezaya razıyım. Ailesi acılarında haklı diyebileceğim tek şey bilerek isteyerek o insanın ölmesini istemedim. çok aşırı üzgünüm, o kişinin orada öleceğini tahmin etseydim, kendimin ölmesini isterdim\”diye konuştu.

UğUR KURT\`UN ANNESi SANığA YUMRUK ATTı

Daha sonra söz verilen Uğur Kurt\`un eşi Narin Kurt, konuşmak için kucağında uyuyan çocuğunu birlikte bulunan Uğur Kurt\`un annesi Gülnaz Kurt\`a verdi. Gülnaz Kurt çocuğu izleyiciler içinde birine vermek üzere sanığın olduğu yere doğru gitti. Sanığın önünde çocuğu diğer birine verici Gülnaz Kurt, sanığa bakarak öncelikle söylendi, ardından elini yumruk biçimine getirip S.K\`nın başına vurdu. S.K., bir süre tepkisiz bir şekilde başını öne eğerek bekledi. Bu durumu ayrım eden mahkeme başkanı anne Gülnaz Kurt\`u uyardı.

Mahkeme başkanı daha sonra tanıkların dinlenmesi için duruşmaya fasıla verdi.

iDDiANAMEDEN

iddianemeyi hazırlayan savcı Hasan Yılmaz, Uğur Kurt\`u vuran polis memuru S.K.\`nın \”Taksirle adam öldürme\” suçundan üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile yargılanmasını istemiş, dosyayı istanbul 85. Asliye Ceza Mahkemesi\`ne gönderilmişti. Dosyayı inceleyen 85. Asliye Ceza Mahkemesi, Uğur Kurt\`u öldüren polis hakkındaki \”taksirle adam öldürme\” suçlamasını yetersiz bularak, suçun 20 ila 25 yıl arası hapis cezasını öngören \”olası kastla adam öldürme\” olduğunu belirtip dosyayı \”görevsizlik\” kararıyla Ağır Ceza mahkemesine göndermişti.

Acili bir annenin feryatlari ile Benzer Yazılar:

20 Mart 2015 Saat : 7:44
  Genel

Acili bir annenin feryatlari Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari