Bakanlıklarda devir teslim tamamlandı


  • Anasayfa
  • Genel
  • Bakanlıklarda devir teslim tamamlandı

Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı görevini Sebahattin Öztürk’e devretti

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın görevini Sebahattin Öztürk’e devretmesi nedeniyle İçişleri Bakanlığı makamında tören düzenlendi. Törene Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üsten ve TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Ersoy ile İçişleri Bakanlığı çalışanları katıldı.

1 yılı aşkın yürüttüğü İçişleri Bakanlığı görevinin seçim mevzuatı gereği sonlandırıldığını belirten Efkan Ala, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kendisini yalnız bırakmayan milletvekillerine, bakanlık çalışanlarına ve vatandaşlara teşekkür etti.

İçişleri Bakanlığının en temel görevinin vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak olduğunu ifade eden Ala, çok hassas bir denge üzerinde görev yaptıklarını söyledi. Türkiye’nin hedeflerine doğru ilerlerken İçişleri Bakanlığı olarak kendilerini sürekli gözden geçirip reforma tabi tuttuklarını anlatan Ala, bundan sonraki dönemlerinde de bu reformların çok hızlı devam edeceğini bildirdi. Efkan Ala, “milletin çok daha kaliteli güvenlik hizmetini fazlasıyla hak ettiğini” söyledi.

Ala, Sebahattin Öztürk’ün de bu hedeflere uygun, teorik ve pratik bilgisinin, kendisinden ders alınacak seviyede olduğunu kaydetti. Öztürk ile uzun yıllar birlikte çalıştığını ifade eden Ala, “Türkiye’nin bu seçim sürecini de milletimizin iradesinin hiç bir baskıyla maruz kalmadan sandığa yansıması konusunda güvenlik birimlerimizle ve kendi iradesiyle bu süreci en iyi şekilde yürüteceğine inancım tamdır” diye konuştu.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada bir “istikrar adası” olduğunu vurgulayan Ala, bunun çok iyi korunması gerektiğini kaydetti.

Görevi devralan Sabahattin Öztürk ise konuşmasında seçimin güvenli bir şekilde tamamlanması ve halkın iradesinin olduğu gibi sandığa yansıtılması için çalışacaklarını söyledi.

Öztürk, seçimlerde halkın sağduyulu tutumu ile geçmişteki mümtaz geleneklere güvendiğini belirtti.

Efkan Ala’ya başarılarının devamını dileyen Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’na da teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Ala ve Öztürk birbirlerine çiçek verdiler.

Makam odasındaki törenden sonra Bakanlık personeli ile vedalaşan Ala, çıkışta Öztürk tarafından resmi törenle uğurlandı.


Lütfi Elvan görevini devretti

Milletvekili genel seçimleri nedeniyle istifa eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, görevini Feridun Bilgin’e devretti.

Elvan, Bakanlık toplantı salonunda düzenlenen devir-teslim töreninde, 14 ay boyunca yürüttüğü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini bıraktığını ifade etti. Bu süre içinde ekibiyle millete hizmet etmek için devam eden projeleri tamamlamak, yeni mega projeler açıklayarak ülkenin gelişmesine, kalkınmasına ve büyümesine katkı sağlamak amacıyla çalıştıklarını anlatan Elvan, “Gece gündüz demeden koşarak çalıştık. Hep ilerlemeye çalıştık. Sadece vatandaşlarımıza hizmet için bu ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını sağlamak için” diye konuştu.

Elvan, bu görevi layık gördükleri için 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile kendisine her konuda destek olan eşi ve çocuklarına teşekkür etti.

Yükleniciler vasıtasıyla çalışanların da dikkate alınmasıyla 250 binin üzerinde personelin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına hizmet ettiğini ifade eden Elvan, “Ben bugün oldukça huzurlu ve rahatım. Çünkü bu görevi yıllarca bürokraside çalışmış, son olarak da Bakanlığımızda müsteşarlık görevini üstlenen şu anki Bakanımız Feridun Bilgin’e devretmekten büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 Deneyimli, bürokrasiyi ve bakanlığı iyi tanıyan bakanlık müsteşarının bu göreve getirilmesinin kendilerini memnun ettiğini dile getiren Elvan, bundan sonraki süreçte herkesin ekip ruhuyla çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının icracı ve önemli bir bakanlık olduğunu anlatan Elvan, “Dolayısıyla bakanlığımızın, hiç durmadan, yürüyerek değil, koşarak yoluna devam etmesi gerekiyor. Bu noktada Sayın Bakanımızın bu görevi vatanımıza ve milletimize koşarak hizmet etmeye devam edeceğine sonsuz inanıyorum” dedi.

Elvan, yeni Bakan Bilgin’e hayırlı olsun dileğinde bulunarak, kendisine başarı diledi.

“Bugün yapılan devir-teslim 21. yüzyıl Türkiye’sine dar geliyor”

Feridun Bilgin ise ulaştırma ve haberleşmenin, gelişen dünyada, küreselleşen ekonomide rekabet üstünlüğünü sağlamak için vazgeçilmez alanlardan olduğunu söyledi.

Devraldığı görevin önem ve sorumluluğunun büyük olduğunu belirten Bilgin, “Böylesine bir sorumluluğu ve yükü ağır bir Bakanlıkta öncelikle müsteşar, şimdi ise Bakanlık görevini bana tevdi eden başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve zat-ı alinize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Elvan ile görev yapmaktan büyük bir memnuniyet ve onur duyduğunu ifade eden Bilgin, “Halkımızın daha rahat, daha güvenli ve daha konforlu yaşamı için gece gündüz çalışıyoruz. Bu hizmette en tepeden en aşağıya kadar herkesin gayreti ve alın teri var” şeklinde konuştu.

Bugün yapılan devir-teslim töreninin 21. yüzyıl Türkiyesine dar geldiğini anlatan Bilgin, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalar, herkesin yaptığı çalışmalar kamuoyunun önünde cereyan etmekte ve yapılan görevlerin tarafsızlık ilkesinden başka türlü gerçekleştirilmesine de imkan bulunmamaktadır. Önümüzdeki dönemde parlamentoda yapılacak Anayasa çalışmalarında bu hususun da Türkiye’nin geleceğe yönelik bir eksikliğinin giderilmesine ilişkin tedbirlerin alınacağını da düşünüyorum.”

Daha sonra günün anısına Elvan ve Bilgin, birbirlerine çiçek sundu. Ardından Bilgin ve bakanlık bürokratları, Lütfi Elvan’ı aracına kadar uğurladı. Elvan, alkışlarla Bakanlıktan ayrıldı.

Yeni Bakan Bilgin, makamına geçtikten sonra tebrikleri kabul etti.

Feridun Bilgin kimdir?

Bilgin, 1964’te Sivas’ta doğdu. 1985’te İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmasının ardından 1985-1987 yılları arasında Yıldız Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. İş hayatına 1986’da Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak başladı. 1991’de Planlama Uzmanı, 1992’de ise aynı yerde Grup Başkanı olmasını takiben aynı sene Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü görevine atandı.

Bilgin, 1996-1999 yılları arasında Üsküp Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müşaviri görevinde bulundu. 2003’te Hazine Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdür Vekili görevine, 2007’de ise aynı göreve asaleten atandı. 2010’da Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili görevine atanan Feridun Bilgin, 2014’e kadar Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı görevini yürüttü. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Habib Soluk’un emekli olmasının ardından 2014 yılı itibarıyla Müsteşarlığa atandı.
 

Adalet Bakanlığı’nda devir teslim

Milletvekili genel seçimleri nedeniyle istifa eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, görevini Bakanlık Müsteşarı Kenan İpek’e devretti.

Adalet Bakanlığındaki devir teslim töreninde konuşan Bozdağ, 25 Aralık 2013’te Cumhurbaşkanı tarafından kendisine emanet edilen Adalet Bakanlığı görevini, şerefle çalışma arkadaşı İpek’e devrettiğini söyledi.

İpek’in meslek hayatı, yaptığı çalışmalar, donanımı, dürüstlüğü itibarıyla kendisini ispat etmiş, bu makama layık birisi olduğunu ifade eden Bozdağ, İpek’in emaneti başarıyla taşıyacağına olan inancını dile getirdi.

AK Parti hükümetlerinde başbakan yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı gibi son derece onurlu ve şerefli görevleri kendisine emanet ederek onurlandıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şükranlarını sunan Bozdağ, “Türk tarihinde iz bırakmış, Türk demokrasisini çok ileri noktalara taşımış, Türkiye’de büyük değişim ve dönüşümleri yapmış, olmazları başarmış, tarihi yazanların kaydedeceği en güçlü, en başarılı liderler arasında yer alan Tayyip Erdoğan gibi büyük bir liderin, devlet adamının yol arkadaşı olmayı, onunla beraber Türk milletine, devletimize şerefle hizmet yapmayı nasip ettiği için Rabbime sonsuz şükürler ediyorum” diye konuştu.

Bozdağ, Türkiye’nin yargı eliyle dizayn edilmek istendiği, kaos, istikrarsızlık oluşturulmaya çalışıldığı bir dönemde Adalet Bakanlığı yapmanın zor olduğunu ifade ederek, “Bizim yaptığımız çalışmaların tamamı, hukuk devleti anlayışının güçlenmesi, yargıya olan güvenin artırılması, yargıdan memnuniyetin üst düzeye çıkarılması, Türkiye’nin adalet politikalarının devletimizin büyüklüğüne, demokrasimizin gücüne, Cumhuriyetimizin temel niteliklerine uygun şekilde daha ileri noktalara taşınması için büyük bir çabayla gayretle geçti” dedi.

Bakanlığı dönemindeki bazı çalışmaları anlatan Bozdağ, özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığını, ihtisaslaşmaya gidildiğini, sulh ceza hakimliklerinin kurulduğunu, bazı suçlarda 10 yıl olan azami tutukluluk süresinin 5 yıla indirildiğini, dinleme, teknik takip, el koyma gibi konularda daha güvenceli mekanizmalar ortaya konulduğunu aktardı.

Bozdağ ayrıca, dinleme, tutuklama, teknik takip konusunda kuvvetli şüphe şartının somut delile dayalı kuvvetli şüpheye dönüştürülerek, ana kriterleri değiştiren başkaca bir tarihi adım atıldığını, böylelikle kişi hürriyeti ve güvenliği bakımından daha güvenceli bir sistem kurulduğunu söyledi.

“Yargıya güven hukuk devletinin olmazsa olmazıdır”

Yargı içerisinde değişik yapılanmaların her zaman gündeme geldiğini ifade eden Bozdağ, “Biz yargının milletimizin güvendiği bir yargı olması için büyük gayretin içerisine girdik. Çünkü yargıya güven hukuk devletinin olmazsa olmazıdır. Eğer hukuk güvenliği varsa hukuk devleti de orada daha güçlü demektir. Hukuk güvenliğinin olması için yargıya güvenin varlığı esastır. Bu çerçevede de çok ciddi adımlar atıldı. Önümüzdeki dönemde atılmaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Yargı içerisinde kutuplaşmalara son veren önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Bozdağ, yargıda birbirine farklı gözle bakanların bugün kucaklaştığını, birlik ve dayanışma havası oluştuğunu kaydetti.

Bozdağ, “Yargıya güven için yargının içindeki farklılıkların azaltılması, mümkünse bir iklimin hukuk güvenliği açısından oluşması son derece önemliydi. Böylesi bir iklim de bu dönemde oluşmuş oldu. Yargıda Birlik Platformuna teşekkür ediyorum ve bu büyük birliğe katkı veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Çünkü Türkiye’nin geleceği bakımından tarihi bir birliğe hepsi omuz vermişlerdir” dedi.

Bakanlığın yargı reformu strateji belgesinin hazırlandığını, 2015-2019 arasındaki yol haritasının belirlendiğini ve Bakanlar Kuruluna sunulduktan sonra açıklanacağını bildiren Bozdağ, yargı strateji planı üzerinde de çalışıldığını belirtti.

Bozdağ, “Görevimi, yaptığım, yapamadığım bütün hususların kendi içimde de muhasebesini yapmak suretiyle gönül huzuru içerisinde çok değerli dostum, kardeşim, mesai arkadaşım Kenan İpek Bey’e şerefle ve gururla devrediyorum. Arkama bakmadan gideceğim, çünkü emaneti ehil ellere teslim ettiğimi biliyorum” dedi.

“Yüzde 20’nin yargıya güvendiği bir ortamı kabul edemeyiz”

İpek de Bozdağ ile yaklaşık 14 ay birlikte görev yapma mutluluğuna erdiğini belirterek, “Bu süreç sorunlu bir süreçti. Sizin bakanlığınızda, önderliğinizde, liderliğinizde Türk milletinin şahitliğinde bu süreci bana göre başarılı şekilde geçirdik ve bugünlere geldik” dedi.

Kenan İpek, Bozdağ’ın gerek Adalet Bakanı gerek HSYK başkanı olarak yaklaşımı, tavrı, bakışıyla, tüm yargı mensupları ve çalışanlarının gönlünde taht kurduğunu ifade etti.

Gelecek dönemde yapılacak çalışmalara değinen İpek, şunları söyledi:

“Bundan sora yapacağımız çalışmaları yargı reformu strateji belgesinde birlikte hazırladık. İnşallah çok yakın tarihte Bakanlar Kuruluna geçtikten sonra yol haritasında aynı zamanda takvimlendirerek bundan sonra 4 yıl içerisinde Türk yargısında ve adalet sisteminde yapılması gerekenleri hep beraber yapacağız. Ben inanıyorum ki bu çalışmalardan sonra yargıya olan güveni artırmış olacağız. Bunu yargı mensubu olarak kabul etmemiz mümkün değil. Türk milletinin yüzde 20’sinin yargıya güvendiği bir ortamı biz kabul edemeyiz. İnşallah hep beraber bu oranı yükseltmiş olacağız.”

İpek, Bozdağ’a bundan sonraki yaşamında mutluluk diledi.

Kenan İpek’in, “Sayın Bakanım 50’li yaşlardasınız, bu yaşta emeklilik olmaz bunu biliyoruz. Daha Türk siyaset kurumuna ve yargı teşkilatına büyük hizmetleriniz olacak, bunu biliyorum” sözlerine Bozdağ’ın, “Bize artık yaşlı muamelesi yapıyorlar” espirisiyle karşılık vermesi gülüşmelere neden oldu.

Dünya Kadınlar Günü’nü de kutlayan İpek, “İnşallah şiddetten, tehditten uzak günler geçirirler yargı olarak her zaman takipçisi olduk, olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Bozdağ ve İpek birbirlerine çiçek verdi. İpek ve HSYK üyeleri, Bozdağ’ı aracına kadar uğurladı.

(AA)

Bakanlıklarda devir teslim tamamlandı ile Benzer Yazılar:

9 Mart 2015 Saat : 11:37
  Genel

Bakanlıklarda devir teslim tamamlandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari