bayrak, bayrakçı , türk bayrağı


Bayrak Nedir ?

Bayrak devletlerin ve milletlerin ayırt edici simgesi ve bağımsızlığının işaretidir.Bayraklar belirli ölçülere göre kumaş üzerine yapılan ulusal alamete bayrak denir.Bugün kullandığımız bayrak kelimesi “batrak” kelimesinden gelmektedir.

Osmanlı Devleti’nden önceki Anadolu Türk Devletleri’nde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur ama bilinen ilk bayrak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mes’üd tarafından Osman Bey’e gönderilen ak renkli sancaktır. 15. yüzyıldan sonra al bayrak, Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı’nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk Bayrağı’na en yakın şekle ise III. Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır.

Yıldızın beş köşeli halinde kullanılması ise 1842 yılında Abdülmecit dönemine denk gelir. Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde çıkartılan 2994 sayılı kanunla Türk Bayrağı‘nın şekli ve ölçüleri kesin bir şekilde tespit edilmiştir. 28 Temmuz 1937 tarihli 27175 sayılı Türk Bayrağı kararnamesi ile de Türk Bayrağı’nın kullanılışı düzenlenmiştir.

Bayrak kanununa göre, bayrağımız sökük, yırtık ve kirli bırakılamaz; bu durumda kullanılamaz. Oturulacak ya da basılacak yerlere serilemez. Ölçülerine uygun olmayan ve rengi tutmayan bayraklar kullanılamaz.

Bayrak, genel olarak sabah 08:00’de çekilir, güneş batarken indirilir. Milli bayramlarda, hafta tatilinde ve tatil günlerinde, tatilin başladığı saatte çekilir. Tatilin bittiği günün akşamı güneş batarken indirilir. Askeri birlikler ve okullar bayrağı törenle çeker ve indirirler.

Karanfil Bayrak

Karanfil Bayrak, 1998 yılında 35 yıllık tecrübenin ürünü olarak sektöre bayrakçı olarak atılmıştır. Selahattin Afşar tarafından bayrak imalat, ihracat ve pazarlaması yapmak üzere kurulan bir aile şirketidir.Karanfil Bayrak olarak Bayrak,Afiş,Poster,Flama üretimi yapmaktayız.

Karanfil bayrak  sektöründeki yılların tecrübesi ile Türk bayrağı, poster, dijital baskılı ürünler, afiş ve flama çeşitleriyle bayrak imalatında ve satışında hızlı ve kaliteli çözümleri ile hizmetinizdedir.

Firmanızın ya da kişisel ihtiyaçlarınıza uygun, en kaliteli ve ekonomik bayrak çözümleri için Profesyonel destek almak için bizi arayın.

bayrak, bayrakçı , türk bayrağı ile Benzer Yazılar:

6 Mayıs 2017 Saat : 12:08
  Genel

bayrak, bayrakçı , türk bayrağı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari