Bebeklerin Gözleri


İnsan, doğar doğmaz nasıl görünür? İşte bu soruya yanıt niteliğinde bir fotoğraf projesinden söz edeceğiz size.
Fransız fotoğrafçı Christian Berthelot, doğumhaneye girdi ve bebeklerin hayata gözlerini açtıkları o ilk anları fotoğrafladı.
Berthelot, “Klişelerden ve bayağılıktan uzak, doğduğumuzda ne olduğumuzu göstermek istedim” diyor yeni projesini açıklarken.
Berthelot, o çok sevimli, pembe yanaklı bebeklerden uzak; çıplak, ıslak halde ve çığlık atarken, adeta uzaylıları andıran görüntülerini sergiliyor yenidoğanların.
“Cesar” (Sezar) adını verdiği fotoğraf serisinde, bebeklerin dünyaya geldikleri ilk anı, ilk üç ila 18 saniye arasını fotoğraflamış Berthelot. Bu ismi seçmesinin sebebi, bebeklerin her birinin sezaryenle doğmuş olması.
Berthelot’a bu projesi için ilham veren ise ilk çocuğunun sezaryenle dünyaya gelmiş olması. “Oğlumu ilk gördüğümde kan içindeydi ve vücudu verniks denilen beyaz maddeyle kaplıydı” diye anlatıyor deneyimini.
“O, karanlıktan çıkan bir melek gibi, ilk savaşını kazanan savaşçı gibiydi” diyor. 40 bebeği fotoğraflayan Berthelot’in çalışmasındaki bebekler de adeta karanlıktan çıkan savaşçıları andırıyor.
“Cesar” serisi, 5 mart 2015’te, Paris’teki Circulation(s) Festival’de sergilenecek.
Şimdi bu çarpıcı fotoğraflardan bazılarını görmeye hazır mısınız?

Bebeklerin Gözleri ile Benzer Yazılar:

11 Şubat 2015 Saat : 6:59
  Genel

Bebeklerin Gözleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari