construction show in ghana , Be Ghana , Be Gana İnşaat ve Yapı Fuarı


  • Anasayfa
  • construction show in ghana , Be Ghana , Be Gana İnşaat ve Yapı Fuarı

Economical View & Construction Sector of Ghana


Ghana has started construction of a world class 10 billion-dollar information communication technologies (ICT) city project aimed at bringing all players under one roof within three years. The six towers’ project, known as the “City of Hope”, will have Africa’s tallest building at a height of 270 meters. A locally owned technology giant, Rlg Communications, is constructing the project, which will house over 25,000 people and create over 50,000 jobs when complete. It will also have a computer hardware assembly plant, ICT training centre, banks, shops, pleasure, sports, medical and educational facilities. City of Hope is being built at the Kasoa a suburb of Accra.

The World Bank has allocated $400 million towards the completion of four major road projects and the general development of the country’s transport sector. The bank has also earmarked $100 million to support the implementation of the Accra city project designed to give a facelift to the national capital and address its sanitation and water supply challenges.

Ghana is a wealthy natural resource enriched country possessing a great abundance of industrial minerals, hydrocarbons and a vast array of precious metals. It is an emerging designated digital economy with mixed economy hybridization and an emerging market with 8.7% GDP growth in 2012. It has an economic plan target known as the “Ghana Vision 2020”. This plan envisions Ghana as the first African country to become a developed sountry between 2020 and 2029 .

The stock Exchange of Ghana is the 5th largest on continental Africa and 3rd largest in sub-saharan Africa. The Ghane Stock Exchange (GSE) was the 2nd best performing stock Exchange in sub-saharan Africa in 2013.

The real estate and housing market of Ghana has become an important and strategic economic sector, particularly in the urban centers of south Ghana such as Accra, Kumasi, Sekondi-Takoradi and Tema. Recent developments in the Ghanaian economy has given birth to a boom in the construction sector, including the housing and public housing sector generating and injecting billions of dollars annually into the Ghanaian economy. The real estate market investment perspective and attraction comes from Ghana’s tropical location and robust political stability. An increasing number of the Ghanaian populace are investing in properties and the Ghana government is empowering the private sector in the real estate direction.

Ghana is one of the most stable countries in Africa with a great percentage of annual growth. Construction business is very lucrative and investments are getting bigger every year. Companies taking their position in Ghana will have a great advantage against their competitors in the upcoming periods. It is the right time to take your place in this great market. Exhibitors of BE Ghana 2015, the construction show in Ghana, will have the privilege of meeting the major players of the sector in Ghana.

Gana Ekonomik Görünümü ve Yapı Sektörü

Gana’da başlayan, 10 milyar dolar değerindeki “iletişim teknolojileri şehri” projesi, bu sektörü tek bir çatı altında toplamayı amaçlıyor. “Umut Şehri” olarak anılan “Altı kule” projesi, Batı Afrika’nın en yüksek binaları olacak. Proje yerel bir firma olan Rlg Communications tarafından yürütülüyor ve bu proje ile 25.000 kişiye barınma ve 50.000 kişiye çalışma onalağı yaratılmış olacak. Akra2nın Kasoa bölgesinde yürütülen projede ayrıca bir bilgisayar donanım üretim hattı, eğitim merkezi, bankalar, alışveriş merkezleri, spor, sağlık ve eğitim birimleri yer alacak.

Dünya Bankası, dört büyük otoban projesinin ve genel yatırımlarımların tamamlanabilmesi için 400 milyon dolar ayırmış durumda. Akra şehrinin su ve kanalizasyon altyapısına yönelik yatırımlar için de Dünya Bankası’nın ayrıca 100 milyon dolar bütçesi bulunmakta.

Be Gana İnşaat ve Yapı Fuarı Dünya fuarlarindan daha cok görsel ve gösterişlere sahip bir fuar’dir. En cok tercih edilen fuarlardan ve her çeşit gösterimler fuarda sergilenmektedir.

Gana, doğal kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke. Üretim için kilit öneme sahip mineraller, hidrokarbonlar ve diğer bir çok değerli madene sahip. 2012 yılınsa büyüme oranı %8,7’ye ulaştı. “Gana 2020 Vizyonu” olarak bilinen ekonomik hedeflerin tutturulması için yoğun bir çalışma yürütülüyor. Bu plana göre Gana’nın 2020-2029 yılları arasında, Afrika’nın ilk “Gelişmiş Ülke”si olması planlanmakta.

Gana Borsası, Afrika kıtasının en büyük 5.borsası, Sahra Altı ülkelerinin ise en büyük 3.borsası konumundadır. 2013 yılında Gana Borsası (GSE) Sahra Altı Ülkerler arasında en iyi performans gösteren 2.borsa oldu.

Gana emlak pazarı, ülkenin en önemli ve stratejik sektörülerinden biri haline geldi. Özellikle güney Gana’da yer alan Akra, Kumasi, Sekondi-Takoradi ve Tema yapı sektörünün canlı olduğu bölgelerdir. Mevcut gelişmeler Gana inşaat sektöründe ciddi bir hareketliliğe yol açmış, emlak sektörü aracılığı ile ekonomiye her yıl milyarlarca doların girişi sağlamıştır. Artan nüfus ve gelişen ekonomi, emlak sektörüne olan talebi canlı tutmaktadır.

Tüm bu ekonomik veriler ışında görülmektedir ki, Gana Afrika kıtasının en stabil ülkelerinden biridir. Yıllık büyüme oranı, artan nüfusu ve gelişmekte olan ekonomisi ile Gana, yapı sektörüne büyük yatırımlar yapmakta ve bu sektörde faaliyet gösteren firmalar için kârlı bir pazar olarak öne çıkmaktadır. Gana pazarına giren ve burada yer edinen firmalar, gelecek günlerde büyük avantajlar elde edecektir. Bu muhteşem pazara giriş yapmak için en doğru zamandayız. BE Gahana 2015, uluslararsı yapı fuarına katılacak firmalar, sektörün önemli aktörleriyle buluşma ayrıcalığına sahip olacaklardır.

construction show in ghana , Be Ghana , Be Gana İnşaat ve Yapı Fuarı ile Benzer Yazılar:

6 Eylül 2014 Saat : 5:07
  Haber

construction show in ghana , Be Ghana , Be Gana İnşaat ve Yapı Fuarı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari