deniz tarama , palplanş , palplanş uygulaması , palplanş firmaları , Deniz dip tarama


  • Anasayfa
  • deniz tarama , palplanş , palplanş uygulaması , palplanş firmaları , Deniz dip tarama


Deniz inşaat projeleri kara yapılarından farklı olarak deniz ile iştirakli çalışmayı gerektirir, bu nedenle deniz veya su yapıları farklı ekipmanlar ile farklı yapım metotları içermektedir. Herhangi bir liman projesini örnek alacak olursak yapım aşamaları; Dalga önleyiciler imalatları (anroşman, dalgakıran , taş dolgu vb.), rıhtım imalatları , deniz dip tarama ve derinleştirme, tesis yapıları imalatları;

Anroşman imalatları: Liman yapılacak olan bölgede tesis içinde boşaltım veya yükleme yapacak olan gemi ve yüzer vasıtaların dalgalardan etkilenmemesi için liman kullanım alanlarını çevreleyen dalga kırıcı dolguların olması gerekmektedir. Bu imalatlar genellikle anroşman imalatı adı altında toplanır. İmalatlarda limanın hakim rüzgar ve dalga yönü, rüzgar ve dalganın ortalama şiddeti kullanılacak olan materyalin ve yapının ebatlarını belirlemektedir. Anroşman yapılarında genelde uygun ebatta ve kalitede taş olması durumunda karadan ve denizden taş dolgusu ile yapılabilirler ancak dolgu öncesinde yeterli derinlik yok ise anroşman altı deniz tarama  yapılması gereklidir. Bu işlemler yapıldıktan sonra deniz dolgu operasyonları gerekli görülen yerleden dolguya başlanarak yapılmalıdır. Denizden dökülerde 0-400 kg ebatlarını aşmayan taş dolgular denizden split barge ile yapılabilir, 0-400 kg ebatlarını aşan taşlar yüzer vasıta üzerine yüklenerek vinç yardımı ile elleçlenmelidir.

Rıhtım ve İskele İmalatları: Deniz üzerinde kıyı hattı ve iskele oluşturma imalatları genelde çakma kazık üzerine yapılmaktadır, bu kazıklar; boru, palplanş gibi alt temeli oluşturmaya veya kıyı hattını tutmaya yardımcı materyaller zemine çakılarak temeller oluşturulup üzerine taşıyıcı yapılar inşa edilir. Denize doğru uzantı yapılması yani iskele yapılması genelde boru temeller üzerine kurulur ancak denize iskele yapılmadan önce kullanılacak olan kıyı hattının korumaya alınması ve denize doğru olan zemin kaymalarının engellenmesi gerekmektedir, bu işlem için kazıkların arasından sızma ve kayma olmayacak şekilde bitişik çakılması veya kıyı hattı’na palplanş uygulaması gereklidir. Bu tip projelerde palplanş hesabı geçici altyapı projelerine göre farklı parametrelerle yapılmaktadır. Navalcon palplanş firmaları arasında hem liman projeleri hem de altyapı projelerinde hizmet veren bir firmadır .

Deniz Dip Tarama: Deniz dip tarama faaliyetleri liman tesisine yanaşabilen  gemi büyüklüğü ile doğru orantılıdır, liman tesisinin tabii zemini bu derinliklere elverişli ise tarama faaliyetine gerek duyulmamaktadır ancak liman zemini yanaşacak olan gemi draftlarına yetmiyor ise deniz dip taraması yapılmalı ve istenen derinliklere ulaştırılmalıdır.

www.navalcon.com

deniz tarama , palplanş , palplanş uygulaması , palplanş firmaları , Deniz dip tarama ile Benzer Yazılar:

26 Kasım 2017 Saat : 7:14
  Genel

deniz tarama , palplanş , palplanş uygulaması , palplanş firmaları , Deniz dip tarama Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari