Domuz gripine cok dikkat


Vakalarda artış görüyoruz. Bu mevsimsel olarak başka yıllara aynı bir artış görüyoruz. 2015 yılı nedeni ile 317 numune bize gelmiştir. Bunlar arasında 170 vakamız domuz gribidir. Bu vakalarda kaybettiğimiz oran da 11 vakadır. 11 domuz gribi vakamız hayatını kaybetmiştir. 2014\`te 11, 2015\`te 5 olmak üzere toplam şu ana kadar 2014-15 sezonu için konuşuyorum 16 vakayı kaybettik. Antalya, Kocaeli, çanakkale, Sivas, Mersin bölgemiz arasında bulunuyor. Samsun\`da da 3 vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili yerinde değerlendirme de yapılır. Bu sene bir artış salgın var mı, bilim kurulumuz herhangi bir salgın bulunmadığı hakkında mutabık kalınmıştır.\”

NiSAN SONUNA KADAR GRiP SEZONU DEVAM EDiYOR

\”Grip döneminin devam etmesi itibarı ile nisan sonuna kadar, illerle ilgili çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Genelgemizle halk hastanemize başvuranların gribal vakalarını takip altına alıyoruz. Kamuoyunu şu açıdan bilgilendirmemiz önemli. Risk grubundaki hastalarımızın daha yakın takip açısından ilgili kurumlarla, huzurevleri yaşlı bakım evleri takibi açısından takip edeceğiz hastalarımızı. Beslenme alışkanlığımız ve hijyen çok önemli. El yıkamamız çok fazla ciddi. gene gribe yakalanan vatandaşlarımız bazen ihmal ediyorlar hekime gidişlerini, geçmeyen gribal enfeksiyon diyelim.

HEKiME GEç BAşVURULMASıN

Vakalarımızın bir kısmı hekime geç ulaşıyor, solunum yetmezliğine kadar giden bir süreci oluşturuyor. Yakalanan hastalarımızı takip altına almak, mani olmak, tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz. sık aşılama periyoduna girmemiz söz konusu değil. Bir ay içinde grip sezonu kapanıyor. fakat tedbirlerimizi artıracağız.

ANTiViRAL iLAçLAR kamu HASTANELERiNDE parasız VERiLECEKTiR

Antiviral ilaç organizasyonu yapılırdı. kamu hastanelerimizden hastalara bedava şekilde verilecektir. Grip sadece soğuk algınlığı deyip geçmemek gerekiyor. Yakalanan hastalarımızın sıvı desteği, vitamin desteği almaları gerekiyor. H1N1 için konuşuyorum, 2012-2013 yılında 812 pozitif olay var. 2013-2014 te 17 grip vakası var.\”

SORU-yanıt

Toplantının ardından sıhhat bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş basın mensuplarının sorularını yanıtladı. işte o yanıtlar:

\”Küçük minikler için önlem alınacak mı?

çocuk vakamız bulunmamakta lakin bilim kurulumuz bu konuyu ayrıntılı değerlendirdi. Dilerseniz kendilerine söz verebiliriz.\”

Uzmanlar: \”çocukların doğası gereği hem de aşırı birbiriyle bi şeyler paylaşması bulaşmayı kolaylaştrıroypr. Biraz meslek ebeveynere düşüyor çocuğun hastalandığını hissettiği çağda kreşe okula önlem olarak göndermezlerse başka çocuklara bulaşmaz. Bu grip döneminde okullara yine bilgiler verildi el yıkama alıoşkanlıklarının kazanılması kağıt mendil olması yeterli bir önlemdir. fakat farkı bir seyir gösterseydi farklı bir yaklaşım olurdu.\”

öLENLER 35-45 ıslak ARASı

umumi şekilde 9 tanesi ölenlerin 35-45 arası. Diğerleri 45 yaş üstü 78-75 yaşlarında.

EL YıKAMA meselesi için UYARıYORUZ

Aralık Nisan bu gibi dönemler yoğun dönemler. ekstra olarak önlemler almanız olay sayısının kaç olmasını bekliyoruz. bilim kurulunun vermiş olduğu rapora göre devinim ederiz.

Grip şu anda beklediğimiz biçimde gidiyor lakin kendisinde büyük bir değişiklik yaparsa bu gibi olaylarda extra tedbir almamız gerekebilir. Bir risk grubu da sağlıkçalışanları. özellikle el yıkama konusu için uyarıyoruz. Bunlardan bir tanesi de hastanede mutfakta çalışan bir elemanımız. Bu bakımdan uyarıyoruz.

Domuz gripine cok dikkat ile Benzer Yazılar:

17 Mart 2015 Saat : 11:14
  Genel

Domuz gripine cok dikkat Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari