İnanilmaz Bir olay


Kastamonu\`da vatandaşlar ayılara karşı ölülerini koruyabilmek için kendilerine göre seçenek çözümler üretiyor.

Seydiler ilçesine bağlı Odabaşı köyünde bu yıl arasında hayatlarını kaybeden cenazelerini, ayı saldırılarına karşı koruyabilmek için vatandaşlar mezarlık çevresi ile mezarların üzerine dikenli teller örmeye başlandı.

ördükleri dikenli tellerle olası ayılara karşı seçenek çözüm bulmaya çalışan vatandaşlar, şimdilik saldırılara karşı başarılı olduklarını belirttiler.

AYı iZLERiNE RASTLAYıNCA, MEZARıNA DiKENLi TEL öRDü

Mezarlığın çevresinde ayı izlerine ve pisliğine rastladıktan sonra mezarına dikenli tel örerek olası ayı saldırısına karşı tedbir almaya çalıştığını belirten Murat çoban, \”2015 yılında etraf ilçelerimizden ve kendi ilçemizden almış olduğumuz haberlere göre, bu yıl ayıların çok olması ve cesetlerinde mezardan çıkartılması üzerine bizimde bir cenazemiz oldu. Bizde bu biçimde bir fikir ürettik. Cenazemizin üzerine bu biçim dikenli tellerle sıkı bir biçimde kapladık. Bundan da verim aldık. Bu biçimde ayılardan cenazelerimizi korumayı başardık\” dedi.

\”sadece KEMiKLERi BULUNABiLDi\”

Küre ve Ağlı ilçesinde ayı saldırısı sonrası mezardan çıkarılan cesetlerden henüz haber alınamadığını anlatım eden Murat çoban, \”Cesetlerin, sadece kemikleri bulunabildi. O yüzden biz, mezarımıza dikenli tel örerek başarılı olduğumuz için mutluyuz\” diye konuştu.

Mezarlıklarının çevresinde ayı izlerine ve pisliklerine rastladıklarını söz eden Murat çoban, \”Bunlara rastladığımızdan sonra zaten biz, bu biçimde mezarımızda tedbir almaya karar verdik. Ondan sonrada bir sıkıntı yaşamadık. Almış olduğumuz tedbirlerle mezarlığımıza başka hiç bir hücum olmadı. Bu nedenden de sevinçli ve mutluyuz\” şeklinde konuştu.

\”YENi DEFNEDiLEN MEZARLARıN üZERiNi TELLERLE öRDüK\”

Son iki yıldır ayılarla başlarının belada olduğunu belirten Odabaşı Köyü Muhtarı Mustafa Keskin de, \”Ne cenazelerimizi ne ölülerimizi ne de ziraat alanlarımızdaki bitkilerimizi korumakta sıkıntı yaşamaktayız. bundan böyle ilkbahar başlanıyor. Arılarımızdan korkmaya başladık. Arılar yakında uyanmaya başlayacak. Ayılarda kış uykusundan uyanmaya başlayacak. Bu sefer yiyebilecek tek yemek arılar olacak\” ifadelerini kullandı.

Köylerinde 5 tane yeni defnedilen mezar olduğunu ve bu mezarların üzerini dikenli tellerle ördüklerini ifade eden Keskin, şunları kaydetti:

\”Köyümüzde 5 adet mezar mevcut. 5 tanesi de tıpkı biçimde kapatılmış, tellerle çevrilmiş ve muhafaza edilmiş durumdadır. Bizim buralarda ölüm vakaları aşırı olduğundan dolayı yaşlılarımız olsun, ölenlerimizden % bunlardan korkmaya başladık. Mezarların kokma zamanı geldi. Ayının da zaten kokuyu aldığı zamanda mezara gelme olayları başlıyor. bundan sonra yapabileceğimiz tek şey tel çevirip mezarı muhafaza etmek olacaktır fakat yapacak en son çaremizde budur, öteki da yapıcak çaremiz bulunmaz.\”

\”HEM öLüMüZDEN, HEM DiRiMiZDEN, HEM DE…\”

Ayı saldırıları nedeni ile hem ölülerinin hem dirilerinin hem de mallarının tehlike adlında olduğunu vurgulayan Mustafa Keskin, şöyle devam etti:

\”bundan böyle hem ölümüzden, hem dirimizden, hem kendimizden hem de malımızdan korkmaya başladık. Daha öncelikle Küre\`nin imralı köyünde yaşanan bir olay, Ağlı\`nın Yağlıca mahallesinde yaşanan bir olaydan sonra ayının mezarlara saldırmasından sonra, bizde kendimiz önlem olarak, çitleri bu biçimde çevirerek, dikenlerle örerek, diğer mezarlarda da çalılarla kapatarak, mezarlarımızı korumaya çalışıyoruz. Görmüş olduğunuz mezarı da ayılardan korumak için zarar vermemesi için bu biçimde çit tellerle çevirdik.\”

AYı SALDıRıLARı, NALBURDA TEL SATışLARıNı artırmaktadır

Kastamonu\`da yaşanan ayı saldırıları nedeniyle nalburda dikenli ve çit tel satışlarının arttığını belirten Nalbur Yücel Sezen, şunları kaydetti:

\”Son aylarda çıkan ayı vakalarında dolayı çit tellerinin satışları arttı. Vatandaşlarımız aldıkları bu tellerle mezarlarını korumaya çalışıyorlar. Arıcılar, seracılar, meyveciler, bahçe yapanlar daha çok fazla çit tel satın alıyor bağ ve bahçelerini koruyabilmek için\”

kelime sayısı: 495

İnanilmaz Bir olay ile Benzer Yazılar:

30 Mart 2015 Saat : 5:53
  Genel

İnanilmaz Bir olay Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari