İzmit köprüsü


izmit Körfezi Geçiş Köprüsü\`nde cumartesi günü, geçici yol monte edilmesi yapılan \`catwalk- kediyolu\` halatlarından birinin kopmasından kendisini mesul tutarak intihar eden Japon mühendis Kishi Ryoichi\`nin bağlantı yerindeki çatlağı birkaç gün önceden gördüğü, müdahalede bulunamadığı için de canına kıydığı anlaşıldı.

Kediyolunun bağlantı yerinden kopmadan öncelikle fotoğrafları da ortaya çıkarken, uzmanların yaptığı son değerlendirmelerin ardından diğer hattın da tehlike yaratması nedeniyle kontrollü bir şekilde indirilmesine, kopan bağlantı yerleri dahil çok sayıda madeni parçanın ülke dışında imal edilmesi kararlaştırıldı.

Tamamlandığında istanbul- izmir karayolu yolculuğunu üç.5 saate indireceği belirtilen 377 kilometrelik otoyol projesinin en ciddi geçiş noktası izmit Körfez Köprüsü\`nde şubat ayından itibaren iki yaka içinde rehber kablolar çekildikten sonra \`catwalk\` yani kediyolu olarak bilinen geçici yürüyüş yolu montajına başlanmıştı. Köprü\`den önümüzdeki Haziran ayında da yürüyerek geçmek için hazırlık yapılıyordu.

Geçen cumartesi günü köprüde iki yakayı birleştiren, mühendis ve işçilerin geçici yol montajının yapıldığı şark taraftaki her birisi 8\`er ton ağırlığında 14 kablodan oluşan kediyolu Yalova Hersek Burnu tarafındaki ayağın üst bağlantı yerinden kopmuştu.

Cumartesi günü meydana gelen kazanın ardından, projenin bu aşamasının sorumlusu olan Japon mühendis Kishi Ryoichi\`nin pazartesi günü Altınova ilçesi mezarlık girişinde cesedi bulunmuştu.
Japon mühendis Kishi Ryoichi\`nin, kediyolu montajı yapıldığı için ağırlığı daha da artan doğu yönündeki hattın bağlı bulunduğu Hersek Burnu\`ndaki bağlantı yerindeki çatlağı birkaç gün önceden gördüğü, ancak fotoğrafları çekilen bu çatlağı Kishi Ryoichi\`nin ilgili birimlere bildirip bildirmediği henüz öğrenilemedi. Japon Mühendis Kishi Ryoichi\`nin, çatlağı gördükten sonra, yaklaşık 150 m. yüksekle sayıları 30 ile 50 arasında değişen personelin hayatını riske atmamak için, havanın fırtınalı olabileceği gerekçe gösterilerek cumartesi günü tüm çalışanlara izin verdiği de ortaya çıktı.

PARçALAR yurt DışıNDA yine YAPıLACAK

Bu arada Körfez Köprüsü\`nde meydana gelen bu kopmanın ardından incelemeler devam ederken, kopan hattın başka hatta da baskı yapması, bununla beraber kopan bağlantı yerindeki malzemenin de tıpkı yerde üretilmiş olması sebebiyle buradaki oldukça çok madeni parçaların iptal edilip yenilerinin yapılacağı öğrenildi.

öncelikle, altından her gün Donanma Komutanlığı\`na bağlı savaş gemilerinin yanı dizi başta Tüpraş olmak üzere burudaki petrol işleme ve depolama tesislerine petrol LPG ve kimyasallar getiren tanker ve kuru yük gemilerinin geçtiği köprüde garp yönündeki hat, önümüzdeki günlerde kontrollü bir şekilde indirilecek. Bu tarih daha önceden duyurulup çalışmalar esnasında izmit Körfezi\`ne gemi giriş çıkışı geçici süreyle durdurulacak. şu anda halen kopma riski taşımasına karşın, Köprü\`nün ayakları altından su altındaki kediyolu ve kabloların zarar veremeyeceği bir hat üstünden geri geçişlerine izin veriliyor. Tehlike yaratan hattın indirilmesinin ise hazırlıklar tamamlanmasından ve önlemler alındıktan sonra yapılacak.

AçıLış 5-altı AY GECiKECEK

Japon mühendisin canına kıymasına yol açan bu olayın on milyonlarca dolarlık zarara yol açtığı, kopan bağlantı yerindeki metal bölümler başta olmak üzere buradaki birçok malzemenin sökülüp yurtdışında yenilerinin yapılıp getirilecek monte edileceği öğrenildi. ancak bunun mühendislik çalışmaları, siparişi, imalatı ve memleketimiz\`ye getirilmesi uzun süre alacağından, Körfez köprüsü daha önce planlanan bu sene sonunda açılamayacak. Muhtemelen birkaç aylık gecikme ile 2016 yılı ortalarına sarkacak.

kelime sayısı: 455

İzmit köprüsü ile Benzer Yazılar:

25 Mart 2015 Saat : 3:41
  Genel

İzmit köprüsü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari