masal oku, masalları, masalı hikayesi okuGeçmişten gelen tecrübeler, örneklemeler hayatımıza ilk adımlarımızı atarken bizlere o kadar yardımcı olur ki yolumuzu ararken ışık tutar.

Masallar bizleri küçüklüğümüzde eğlendirirken büyüdüğümüzde de bizlere tebessüm ile yolumuzu aydınlatmaya yardımcı olur. Hayvanlar ile iletişim kurmamızı sağlayıp, onlarında birer canlı olduğunu hatırlatırken insani davranış gösteren ezop masalları, la fontaine masalları sevimli hayvanları sayesinde öğrendiklerimiz tüm hayatımız boyunca etkili olurlar. İster küçükken masal dinle, ister büyüdükten sonra masal oku. Her daim bir tebessüm ile hayata dair öğrettiklerimiz karıncanın çalışkanlığını örnek aldırırken, ağustos böceğinin başına gelenler de bizlere ders olur.

Masallar aslında öylesine derin anlamlar taşır ki hayatımızın içindendir hepsi. Sadece özneleri kimiz zaman küçük bir karınca, kimi zamansa başka bir sevimli kahramandır. Onlar bizlere küçüklüğümüzde daha zorluğunu tatmadığımız hayatın tüm yönleriyle sevimli kahramanlar ile anlatır ve büyüdüğümüzde o küçücük karıncanın yerinde biz oluruz ve bize hiçbir zaman ağustos böceği olmamamız gerektiğini hatırlatır.

Keloğlan masalları hayatın tüm zorluklarına rağmen yılmadan yola devam etmeyi öğretir. Öylesine deneyimler yaşar ki keloğlan, tüm yaşadıklarını bize aktarırken karşımıza çıkan olaylar ile de nasıl başa çıkacağımızı öğretir. Dinlerken anlam veremediklerimize başımıza geldiklerinde şimdi böyle yapmayalım diyerek doğruyu bulmamamızı ve çözüm üretmemizi sağlar. masalı hikayesi oku

Masallar, bilmeceler her daim zihnimizi çalıştırırken neler öğretir bizlere. Hayatı da bir bilmece olarak görebilirsiniz. Her zaman hayatın size bir sorusu ve bu soruya verecek bir cevabı vardır. Biri size bilmece sorar ve cevabını bekler. Bilmeceler sayesinde hızlı düşünme yetisine sahip olabilir ve çözüm odaklı birer birey oluruz.

Masallar da bilmeceler de hep hayatın içindendir. Okul hayatına başlamadan önce başlayan eğitim hayatımızdır. Hayatı en kolay anlatma ve en kolay anlama yöntemidir masallar ve bilmeceler. Onların yaptıkları ve seçtikleri doğru yoldan gitmeyi hedefler çocuklar ve örnek alırlar kendilerine. Çalışkan olmayı, kötülük yapmaktan kaçınmayı, ahlaki değerleri alırlar ve masallardaki kötü kahramanlar onlara göre hep yenilgiye mahkûmdur.

Bunun bilincinde hareket eder ve iyiliğin onlara neler sunduğunu görürler. Bilmeceler ise içerinde sakladıkları cevapları aratırken zihinlerini kullanmayı öğrenirler, çözüm odaklı olmayı aslında her sorunun içinde cevabının da saklı olduğunu görürler. Masal dinlerken, bilmece çözerken ne kadar mutlu olurlar. Çünkü hem kendilerini büyümüş hissederler hem de çözüm ürettikleri için zeki olduklarını. Çocuklarınızı okul öncesinde eğitime hazırlarken ders alabilecekleri, iyi ve kötüyü ayırt edebilecekleri, üretkenliklerini yükseltecekleri masallar okuyun, bilmeceler öğretin. Onların kendilerini hayatın içinde hissetmelerini sağlayın.

masal oku, masalları, masalı hikayesi oku ile Benzer Yazılar:

26 Eylül 2016 Saat : 11:43
  Genel

masal oku, masalları, masalı hikayesi oku Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari