Oy Kullanimlari sonuclari


CHP\`de Parti Meclisi\`nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim sahasında hakim denetiminde önseçimler yapıldı. CHP umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili adayı olmak için girdiği ön seçimde her sandıktan çıktı. Yaklaşık 760 bin CHP üyesinin oy kullanma hakkının bulunduğu önseçime katılım yüzde 50 seviyesinde kaldı.

KıLıçDAROğLU OYLARıN YüZDE 85\`iNi ALDı

CHP genel Başkanı Kılıçdardoğlu izmir 2\`inci bölgeden birinci çıkmayı başardı. Kılıçdaroğlu\`nun geçerli oyun yaklaşık yüzde 85\`ini aldı. Bu sonuçla, ilk sıranın umumi merkez kontenjanından bir kadına ayrılacağı 2\`inci bölgede, CHP lideri Kılıçdaroğlu 2015 genel Seçimlerine 2\`inci sıradan katılacak. önseçimde Kılıçdaroğlu\`nu gazeteci kökenli milletvekillerinden Mustafa Balbay ile bir öteki gazeteci Atilla Serter izledi. izmir 1\`inci bölgenin birincisi ise mevcut milletvekillerinden Musa çam oldu.

izmir\`de tamamlanan ön seçimin resmi olmayan sonuçlar şöyle;

BiRiNCi BöLGE

1. Musa çam 16 bin 819 rey
2. Tacettin Bayır 9 bin 379 oy
üç. Ali Yiğit 9 bin 129 oy
4. Murat Bakan 8 bin 670 rey
5. Muhsin Kurt 7 bin 696 rey
6. Ali Hıdır Uludağ 7 bin 303 rey
7. Ednan Arslan 7 bin 14 rey
8. Sabri Ergül altı bin 576 rey
9. Sevda Erdan Kılıç altı bin 629 oy
10. Turgay Bozoğlu altı bin 216 rey

CHP ön Seçimlerinde mevcut Milletvekillerine Soğuk Duş
iKiNCi BöLGE

1. Kemal Kılıçdaroğlu 32 bin 75 oy
2. Mustafa Balbay 15 bin 634 oy
üç. Atilla Sertel 12 bin 268 oy
4. Kamil Okyay Sındır 10 bin 708 oy
5. Ali Engin 8 bin 723 oy
altı. Hüseyin Sezer 8 bin 721 rey
7. ülkümen Rodoplu 8 bin 547 rey
8. Taha Okan 7 bin 768 rey
9. Nurgül Uçar 6 bin 857 oy
10. Ali Kemal Elitaş altı bin 465 rey

BAşKAN KOCAOğLU\`NDAN DEğERLENDiRME

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ön seçim sonuçlarının ardından partisinin izmir vilayet Başkanlığı\`na geldi. izmir\`in yüzde 90 destekle CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu\`na güzel ev sahipliği yaptığını ifade eden Kocaoğlu, şöyle konuştu:
CHP uzun bir aradan sonra 56 ilde önseçim yaptı, sonuçları almaya başladık. Bence delege aza bazı yerlerle yöneticiler ilk kez milletvekillerimiz kendilerini örgüte teslim ettiler. örgüt değerlendirdi bazı arkadaşlarımız seçildi. Bundan sonra seçilenlere başarılar diliyorum. Sırasını beğenen beğenmeyen bütün arkadaşlarımızla 7 Haziran\`da CHP iktidarına ve Kılıçdaroğlu\`nu buradan başbakan şekilde göndermeye hazırlanmalıyız. Benim dileğim izmir\`de yerel seçimde alınan yüzde 56\`lık oyun geçilmesidir. hep beraber çalışırsak geçebiliriz. ön seçime katılım oranı ilk kez yapıldığı için böyle oldu. Dışarıda olanlar öteki bir yerde olanlar gelemedi. mutlaka geçerli bir nedenleri bulunmaktadır. Durumu müsait olanlar geldi.\”

ANTALYA BAYKAL\`A iLK SıRAYı VERMEDi

önseçimin mühim merkezlerinden Antalya\`da ise eski genel Başkan Deniz Baykal\`ın ilk sırayı alamaması dikkat çekti. üçüncü sıranın genel merkez kontenjanına ayrıldığı Antalya\`da hekim Nefi Kaya birinci oldu. Baykal ikincilik için eski vilayet Başkanı Devrim Kök ve Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın ile yarıştı.

Antalya\`da kesin olmayan sonuçlar şöyle;

Niyazi Nefi Kara 9 bin 905, Deniz Baykal 8 bin 515, çetin Osman Budak (kontenjan), Mustafa Akaydın 8 bin 140, Devrim Kök 7 bin 319, Figen çalıkuşu 6 bin 433, Rafet efe 5 bin 813, Nusret Bayar 5 bin 344, Deniz Filiz 5 bin 330, Sultan Yeğen 5 bin 310, Sevindik saklı 4 bin 881, Cavit Arı 4 bin 725, ibrahim Keser 4 bin 428 ve Murat Bulat 4 bin 362

iSTANBUL REKABETi

üç seçim bölgesi olan istanbul\`da en göze çarpan rekabet 2\`inci bölgede yaşandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu\`nun 2011 umumi seçimlerinde milletvekili seçildiği bölgede, milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Melda haysiyet ile şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül yarıştı. Erdoğdu\`nun ilk sırayı aldığı 2\`inci bölgede Mustafa Sarıgül ve Melda haysiyet, Dursun çiçek, çetin Soysal ilk beş sıralaması için kıyasıya bir rekabet yaşandı. istanbul 1\`inci bölgede mebus Mahmut Tanal, Ataşehir Belediye Başkanı Battal ilgezdi\`nin eşi Gamze ilgezdi ve sulh Yarkadaş ilk 3 sırayı aldı. 3\`üncü bölgede ise Denizli milletvekili ilhan Cihaner ilk sırayı almayı başardı. istanbul\`un üç seçim bölgesinde de 1, 3, 5, 7 ve 9\`uncu sıra milletvekili adayları genel merkez nedeni ile belirlenecek. önseçimde ilk dört sırayı alan isimler 2,4,6 ve 8\`inci sıralara yerleştirilecek. istanbul bunun gibi izmir ve Ankara\`nın iki seçim bölgesinin ilk sıralarına da kadın adaylar getirilecek.

MUSTAFA SARıGüL\`E BüYüK şOK

CHP kaynaklarından alınan bilgiye göre, istanbul 2. Bölgede ilk sırada Aykut Erdoğdu, ikinci sırada Dursun çiçek, üçüncü sırada Didem Engin yer almaktadır. Mustafa Sarıgül\`ün ön seçimi 5. sırada tamamlayacağı öne sürülüyor. Bu sonuçlara göre Sarıgül, istanbul 2. Bölge\`de 1,3,5,7 sıralar CHP umumi Merkezi kontenjanından seçildiği için 9. sıradan milletvekili adayı olabilecek. CHP\`nin 2011 umumi Seçimleri\`nden istanbul 2. Bölge\`den 9 milletvekiliği çıkardığı düşünülürse Sarıgül\`ü zor bir seçim dönemi bekliyor.

işTE vilayet il DETAYLAR:

Resmi olmayan kati sonuçlara göre CHP\`nin 36 kentteki mebus aday listesi şöyle şekillendi:

Afyonkarahisar: Burcu Kayıkcı, Mehmet Ali Ecer, Mehmet Tuğrul Akkuş, Yalçın Görgöz, Bekir Kasap.
Aksaray: Mehmet öztürk, Haşmet Tekin ökçe, Mehmet Ali Topaç.
Amasya: Mustafa Tuncer, Ramis Topal, Devrim Ersoy.
Aydın: (1. dizi kontenjan), Metin Lütfi Baydar, Hüseyin Yıldız, Mehmet Fatih Atay, Ferda çağlar Erkut, Tayfun Talipoğlu, Ali Ulvi Akoğlu.
Balıkesir: Mehmet tüm, Ahmet Akın, Namık Havutça, Fikret şahin, Ali Kemal Deveciler, Ensar Aytekin, irfan sulh, ismail Aynur.
Bartın: Muhammet Rıza Yalçınkaya, Aysu Bankoğlu.
Bolu: Tanju özcan, Yusuf Renkli, Mehmet Burak Cop.
Burdur: Mehmet Göker, Kadir Koç, Okan Kurd.
Bilecik: Yaşar Tüzün, Ali çağatay Karaahmet.
çanakkale: Muharrem Erkek, Bülent öz, Ahmet Küçük, Ali Sarıbaş.
çorum: Tufan Köse, Muharrem Bozdoğan, Dinçer Solmaz, Saim Topgül.
Denizli: Melike Basmacı, Kazım Arslan, Gülizar Biçer Karaca, Adil Demir, Ahmet Divarcı, Halis ödel, Ali Asker Kantürk.
Düzce: Zafer Teber, Ali Fuat şaşoğlu, ömer Taşlı.
Edirne: Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, Gürkan Güneser.
Erzincan: Erdoğan özyalçın, Yalçın Tanrıverdi.
Giresun: Bülent Yener Bektaşoğlu, Selahattin Karaahmetoğlu, ibrahim Akgün, Basri Gürsoy.
ısparta: irfan Bakır, isa lider Dinçtürk, Mustafa Ceyhan, izzet Beydoğan.
Karabük: Cevdet Akay, Mustafa Akay.
Karaman: Mustafa Cem Kağnıcı, çağdaş Talay.
Kırıkkale: Murat çakırca, Ziya Kavlak, Hacı Arap Karadurmuş.
Kırklareli: Türabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, Mehmet Tuna Soykan.
Kırşehir: Yılmaz varlıklı, Rifat Ertem.
Kilis: Mehmet Akif Perker, ökkaş Aslantaş.
Konya: Mustafa Hüsnü Bozkurt, Gülsüm Filorinalı, Mehmet Turgay Bilge, Ali Cemal eli açık, Mehmet Ali ünal, Ali Sayar, Deniz indibi çelik, Hüseyin Yağcı, Ali Tekiş, Saim Sezen, Musa Gökçe, Emine Balık, Mehmet Gayretli, Mehmet Topbaş.
Kütahya: Ali Fazıl Kasap, Mehmet Aydın Uzun, Fisun Yıldız, ibrahim Solmaz.
Manisa: hür hususi, Mazlum Nurlu, tur Yıldız Biçer, Mustafa Başgülşen, Sabri temel, Sakine öz, Abdullah Saka, Hasan ören, Saniye Ağgül.
Nevşehir: Hilmi Bülent Tekiner, Cuma Yorgancı, Mehmet Değirmenci.
Niğde: Doğan tan, Sevgi özbek, Ramazan Ertan.
Ordu: Seyit Torun, Mustafa Adıgüzel, idris Yıldız, isa Yazıcı, Osman Güngör.
Osmaniye: Nihat çerçi, Murat Koluçolak, Serpil düzgün, Hatice Erdur.
Samsun: Kemal efe, Hayati Tekin, Neslihan Hancıoğlu, Fatma Necile çokay, Müşfik Veysel Erdoğan, şaban neşe, Atıf Tomrukçu, şevki Yılmaz, Mehmet Atalay.
Sinop: barış Karadeniz, Mustafa Acun.
Sivas: Ali Akyıldız, Haydar Gölbaşı, Ulaş Karasu, Baki çoban, Bülent Renda Deniz.
Trabzon: Haluk Pekşen, Ali Türen öztürk, Ahmet Kaya, Murat özçilingir, Yavuz Karan, Mustafa Aydın.
Uşak: özkan Yalım, ismet Akın, Mustafa Aydın.
Yozgat: Hasan Aslan Nurdoğdu, Zeynep Kılınçaslan, Gülhanım Ceylan, Hatice açık göz.

CHP\`nin Ankara ön Seçim Sonuçları Açıklandı
10 iLDE ADAYLAR BELiRLENMişTi

mebus aday adaylığı için 2 bin 822 bireyin başvurduğu CHP\`de, 10 ildeki adaylar ise belirlenmişti.

Yalova\`da Muharrem ince, Elazığ\`da Feyzi Septioğlu, Tekirdağ\`da umumi Başkan Yardımcısı Faik öztrak ve milletvekili Candan Yüceer\`in adaylıkları kesinleşmişti. Eğilim yoklaması yapılan Malatya\`da ise yine genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba\`nın adaylığının kati bulunduğu açıklanmıştı.

ön seçim sonuçları hafta başında yapılacak yönetim toplantılarında masaya yatırılacak ve namzet listeleri kesinleşmiş olacak.

ADAYLAR NASıL BELiRLENECEK?

CHP\`de istanbul, izmir, Ankara, Antalya ve Aydın\`da mebus adayları hem ön seçimle hem de kontenjan yöntemiyle belirleniyor. Yani fermuar yöntemi uygulanacak. Buna göre belirgin sıralar kontenjan adaylarına öteki sıralar ise ön seçimle belirlenecek adaylara ayrıldı. istanbul birinci bölgede 1, üç, 5, 7 ve 9.dizi umumi merkez tarafından belirlenecek. 2, 4, 6 ve 8.sırada yer alacak adaylar ise ön seçimle netleştirilecek. benzer uygulama Ankara ve izmir için de geçerli olacak.

Antalya ve Aydın\`da ise 1 kontenjan adayı olacak, diğer bütün adaylar ön seçimle belirlenecek. Bursa, Edirne, ısparta, Kırklareli, Kütahya ve Rize\`nin de dahil bulunduğu 35 ilde ise kontenjan adayı olmayacak.

CHP umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu büyükşehirlerde kontanjana ayrılan birinci sıraların kadın adaylara verileceğini açıklamıştı. Bu halde CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu izmir\`deki seçimden birinci çıksa bile ikinci alelade aday gösterilecek.

Oy Kullanimlari sonuclari ile Benzer Yazılar:

30 Mart 2015 Saat : 5:50
  Genel

Oy Kullanimlari sonuclari Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari