Palplanş, çelik palplanş, deniz dip tarama


Palplanş Nedir? Nasıl Yapılır?

Zeminin kazıya elverişli olmadığı durumlarda kullanılan sistemlere palplanş ismi verilir. Bu uygulamalar özel bir şekilde yapılmaktadır. Bir zemin kütlesini tutmak amacıyla yapılır. Çelik, ahşap veya betonarmeden üretilen teker diziler halinde zemin içerisinde çakılır ve sürekli bir duvar haline getirilir.

Buna palplanşın duvarı denir. Bu duvarlar sayesinde statik bir yöntem oluşturulur ve düşey yönde oturtulmuş olan bir nevi kiriş vazifesi görür. Yatay yüklerin bir kısmı, düşey yüklerin ise çok az bir kısmı tutunabildiklerinden bu kirişleri ihtiyaç bulunmaktadır.

Narin y apı elemanlarından olmasının yanı sıra aynı zamanda da perde halinde olmasına rağmen ciddi anlamda sonuçlar vermektedir. Bunların farklı çeşitleri vardır. Az önce de bahsettiğimiz gibi Çelikten olabileceği gibi aynı zamanda ahşap veya betonarme çeşitleri de bulunmaktadır. Ancak çelik palplanşlar özellikle kullanım alanı olarak daha uzun süre kullanılabilir ve kaba taşlı zeminlerde de emniyetle takılabileceği için ön plana çıkmaktadır.

Çelik Palplanş Kullanım Avantajları

İlk olarak palplanş kullanımına aslında ahşap perde ve betonarme perde olarak başlanmıştır. Ahşap perdeleme sistemleri olarak palplanşlarda tekrar kullanım konusunda sıkıntı oluşmuş bulunmaktadır.

Herhangi bir zemine çakıldığı zaman, tekrar çakılması gibi bir ihtimal bulunmadığı için çelik palplanş ön plana çıkmıştır. Betonarme palplanş ile en önemli fark ise taşınmak olaylardır. Aslında inşaat sürecinde etkileyecek büyük yüklere karşı dayanabilecek şekilde betonarme olarak üretilebilmektedir. Ancak hacimleri ve ağırlıkları sebebiyle bu tip palplanşlardan vazgeçilmiş bulunmaktadır. Çelik palplanşlar gerek kullanım kolaylıkları gerekse kaba taşlı zeminlerde de emniyetle çakılabilmesinin anlaşılmasından sonra daha fazla kullanılmaya başlanmış bulunmaktadır. Özellikle deniz tarama projelerinde de çok tercih edilmektedir.

deniz dip tarama Projesi Nedir?

Deniz tarama projesi denizde bulunan derinliği arttırma ve kullanıma uygun hale getirmek için yapılmaktadır. Liman tesisleri, tersane veya deniz deşaj hatları bölgelerinde yapılabilmektedir. İşlem gerçekleştirilirken ana amaç aslında denizi derinleştirmektir. Bu yüzden çeşitli kot boyuna göre deniz altında bulunan kum ve çamurların taranması gerekir. Aynı zamanda kayalık bölgelerin kırılması ve bertaraf edilerek net bir alan çıkarılması gerekmektedir. Göl, gölet, dere ve akarsu diplerinde birikmiş olan materyallerin temizlenmesi için özel gemiler kullanılmaktadır. Bunların arasında tarak gemisi, tarama gemisi, döküm gemisi, kovalı tarak gemisi gibi ekipmanlar bulunmaktadır.

navalcon.com

Palplanş, çelik palplanş, deniz dip tarama ile Benzer Yazılar:

15 Ocak 2018 Saat : 11:50
  Genel

Palplanş, çelik palplanş, deniz dip tarama Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari