teknolji haberleri , felsefe bilgileri , gezegenden


  • Anasayfa
  • teknolji haberleri , felsefe bilgileri , gezegenden

Film İzlerken Oluşan Duygu Yoğunluğu

Bazen film izlerken, senaryo olduğunu bildiğimiz halde kendimizi o filmin duygusuna kaptırırız. Örneğin neşeli bir sahnede gülebilir, duygusal bir sahnede ağlayabiliriz. İzlediğimiz görüntülere göre gülümseyebilir veya yüzümüzü buruşturabiliriz. Karşımızdaki kişilerin mimiklerinin bize yansımasına psikolojide ‘’ayna kuralı’’ denir. gezegenden Film izlerken de bu kural işler. İçimize işleyen, duygu yoğunluğu seyirciye geçen unutamadığımız çok başarılı filmler vardır. Bazen günlerce etkisinden çıkamadığımız olur. Hatta iyi bir film izleyerek hayata bakış açısını değiştiren kişiler oldukça fazladır. Filmler bizi çok farklı dünyalara götürebilir ve güzel duygular içine sürükleyebilir. Bazı filmlerin hayatlarımıza zaman zaman da olsa etki ettiğini söyleyebiliriz.

Film İzleme ve Empati Duygusu İlişkisi

Filmler bize farklı açılardan bakmayı da öğretir. Çoğunlukla kendimizi film karakterleri ile özdeşleştiririz ve bu onların duygu, düşünce ve davranışlarını anlamamızı ve hissetmemizi sağlayabilir. Bu durum empati yeteneğimizin gelişmesine de katkıda bulunur. felsefe bilgileri Duygusal filmler izlerken beynimiz oksitoksin hormonu üretir ve bu hormon empati yeteneğimizi geliştirir. Film izlerken izlediğimiz filmin konusuna benzer olaylar yaşadıysak empati kurmaya başlar ve ister istemez duygulanırız. Empati duygumuzun oluşmasına katkıda bulunan filmler sayesinde bu duygumuzun gelişmesi daha objektif olarak hareket etmemizi; daha üretken olmamızı sağlamaktadır.

Bunun sonucu olarak; kişiler ve toplumlar arasında huzur, mutluluk ve refahın ileri seviyede oluşur. Tepkilerimiz genellikle daha önceki deneyimlerimizle alakalı olur. Film sahnelerinde gördüğümüz temalar deneyimlerimizle alakalı ise daha yoğun duygulanmamıza, ağlamamıza, korkmamıza veya mutlu olmamıza sebep olabilir. Ayrıca filmlerde kullanılan müzikler de duygusal yoğunluğumuzu artıran etkenlerden biridir. Özellikle de duygusal filmlerde kullanılan şarkılarla yoğun duygular içerisine girip ağlayabiliriz.

Filmler Elinizin Altında

Tarihi çok eskilere dayanan ve sessiz sinema döneminden beri sürekli olarak gelişmeye devam eden sinema sanatı izleyicisine birçok farklı seçenek sunmaktadır. teknolji haberleri Teknolojinin de gelişmesiyle internet bağlantısı olan her ortamda film izle siteleri aracılığı ile film izlemek, istediğiniz filme ulaşmak, filmler hakkında yorum almak ve yapmak mümkün hale gelmiştir. İsterseniz sinema salonlarında isterseniz evinizde film keyfi yapmak herkese iyi gelen bir aktivitedir.

teknolji haberleri , felsefe bilgileri , gezegenden ile Benzer Yazılar:

16 Eylül 2019 Saat : 3:39
  Genel

teknolji haberleri , felsefe bilgileri , gezegenden Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari