Yangın Merdiveni


Binanızda yangına karşı önlem almak istediniz. Bu nedenle yangın merdiveni ve acil çıkışlar yaptırmak istiyorsunuz. Peki yangın merdiveniniz Z tipi mi olacak? Dairesel tipli mi olacak? Binanıza gerekli olan yangın merdiveni açık mı yoksa kapalı mı olacak? Bu soruların cevapları yangın merdiveni yönetmenliğinde belirtilmiş bir durumdur. Ayrıca yangın merdiveni firmasının keşfinden sonra işinde uzman mimar bu yönetmenliğin binaya nasıl uygulanacağına yani açık veya kapalı yangın merdiveni gerekli olup olmadığına karar verecektir.

Yönetmenliğe göre çok yüksek binalarda yangın merdiveni bina içinde konumlanmalı ve düzenlemelidir. Çok yüksek binadan kastedilen ise, kat sayısı yediyi ve yüksekliği yirmi metreyi aşan binalardır. Yönetmenlik, yedi kattan daha fazla kat sayısı olan binalar için kapalı yangın merdivenini zorunlu kılar. Yönetmenlik şartı dışında kalan binalara dıştan açık yangın merdiveni yapılıyorsa da uyulması gerekli kurallar ve alınması gerekli önlemler vardır. Dış yüzeyde yapılan yangın merdiveni binanın sağ ve solundaki kapı ve boşluklarından yeterince uzak yapılmalıdır. Yine mümkün olduğunca dairesel tipli merdiven tercih edilmemelidir. Açık yangın merdiveni yapılırken bölgenin rüzgar düzeyi genel rüzgar yönü hesaplanmalıdır. Yine bina dış yüzeyinde, açıkta yapılan yangın merdiveni kar ve buzlanmaya karşı dayanıklı olarak yapılmalı, karlanma ve buzlanmayı önlemek için açık çelik ızgaralar yapılmalıdır. Gene yönetmeliğe göre eğer acil çıkış holleri yapılacaksa mutlaka birbirine alternatif olacak şekilde yapılmalıdır. Acil çıkış holleri yanmaz ve kaymaz malzemelerden yapılmalı, binalardaki insan trafiği de göz önünde bulundurularak yeterli genişlikte yapılmalıdır. Aynı şekilde acil çıkış holleri ışıklandırılmalıdır. Ayrıca yangın merdivenleri de panik anında herkesin rahatlıkla inebileceği şekilde ve aralıklarda olmalıdır. Yangın merdiveni güvenlik açısından korkuluklarla çevrilmelidir. Sonuç olarak hem yangın merdiveni hem de acil çıkışları tasarlamak ve uygulamak bilgi deneyim ve tecrübe ister. Bu nedenle eğer binanızda yangın merdiveni ve acil çıkışlar yaptıracaksınız işini bilen bir firmaya danışmalısınız.

İstanbul’da bulunan firmamızın ücretsiz keşif hizmetlerinden yararlanarak, kaliteli hizmeti uygun fiyat ve ödeme seçenekleriyle sahip olabilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Yangın Merdiveni ile Benzer Yazılar:

16 Ocak 2015 Saat : 2:32
  Genel

Yangın Merdiveni Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari