Aytaç Ocaklı


‘nun parasıyla ‘de beleş tatil yapan , köşeye sıkıştı. Savcının üç dostu, ünlü işadamına giderek sahte fatura talebinde bulundu. Çok sinirlenen Ağaoğlu, biri avukat ikisi müteahhit üç kişilik timi, odadan kovdu…

17 Aralık Operasyonu’na imza atan Bakırköy Başsavcıvekili Zekeriya Öz’ün, ‘deki beleş tatilin masraflarını kendi cebinden ödemiş gibi göstermek için büyük çaba harcadığı ortaya çıktı. Yaklaşık 78 bin lira tutarındaki konaklama, yemek, safari giderlerini ‘nun ödediğini açıklamasının ardından günlerce bekleyen ve önceki günkü açıklamasında belge gösteremeyen Öz’ü temize çıkarmak için üç yakın dostunun devreye girdiği belirlendi.

ÖNCE OFİSTE BULUŞMA
Avukat Tayfun Aktaş, Yeditepe İnşaat’ın sahibi Aytaç Ocaklı ve 17 Aralık’ta gözaltına alınıp serbest bırakılan Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca, 7 Ocak 2014 Salı günü İstanbul’da bir araya geldi. Bu üçlü, ‘ün “Bana Dubai gezisini ayarladı” dediği Halil İbrahim Demirhan‘a ulaştı. Demirhan’ın kardeşi olan ve Ali Ağaoğlu’nun avukatlığını yapan Ali Demirhan’ın da bulunduğu toplantıda, “Zekeriya Bey’in Dubai tatili için geriye dönük tarihli 4 bin 250 dolarlık elden ödeme makbuzu” istendi. Demirhan kardeşler ise “Bizim buna yetkimiz yok. Gelin sizi Ali Ağaoğlu ile görüştürelim” teklifinde bulundu. Grup, aynı gün Ağaoğlu’nun Ataşehir’deki merkez binasının yolunu tuttu.

ÖNCE OCAKLI GELDİ
Kamera kayıtlarına göre; Ocaklı, 34 BB 019 plakalı araçla giderek saat 13.07’de şirketin yönetim katına çıktı.Avukat Tayfun Aktaş, Ocaklı’dan yarım saat sonra 34 HAY 30 plakalı araçla buluşma yerine gitti. Sonraki isim ise Osman Ağca oldu. Ağaoğlu Grubu’nun avukatı Ali Demirhan’la birlikte patron Ali Ağaoğlu’nun odasında toplantı başladı. Konuklar Ağaoğlu’na “Zekeriya Bey, Dubai gezisi yüzünden zor durumda kaldı. Parayı size ödemiş olsun. Siz ona geçmiş tarihli bir makbuz verin” ricasına bulundu.

AVUKATA GAZETECİ TEHDİDİ
Buna şiddetle karşı çıkan ünlü işadamı Ağaoğlu ise şunları söyledi: “Ben ağabeyinizi bir hafta yedirdim, içirdim, gezdirdim. Parasını da ödedim. Şimdi kalkmış bir de fatura mı istiyorsunuz.” Çok sinirlenen Ağaoğlu, üç arkadaşı şirketinden kovdu. Ataşehir’den eli boş dönen üç temsilcinin, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giderek bilgi verdiği iddia edildi. Bu arada, Ağaoğlu’nun avukatı Ali Demirhan’ı arayan tanınmış bir gazetecinin ise “Zekeriya Bey hakkında neden belge uyduruyorsunuz? Sahte belge düzenlemekten hakkınızda işlem başlatılabilir. İstenildiği gibi davranırsanız sizin için iyi olur” dediği öğrenildi.

MAKAMINI TERK ETMEDİ
HSYK tarafından Bakırköy Başsavcı Vekilliği’ne atanan Zekeriya Öz, dün de makamını terk etmedi. Önceki gün yazılı basın açıklaması yaptığında, “Tebligat adliyeye ulaştı. Yarın gideriz” demişti. Dün ise yine akşam saat 17.30’da adliyenin protokol kapısında gazetecilere, “Yarın da buradayım” dedi. Gazetecilerin, itiraz ettiğiniz söyleniyor, itiraz ettiniz mi sorusuna Öz, “Tebligatı bugün aldım. İtiraz hakkım olduğunu yeni öğrendim. Bakacağız. Değerlendireceğiz” dedi. Bu arada Savcı Zekeriya Öz’ün 6 olan koruma sayısı, 4’e indirildi.

AĞAOĞLU’NU KIZDIRAN İSTEK
İşadamı Ali Ağaoğlu, önceki gün şirkete giden müteahhitler Aytaç Ocaklı, Osman Ağca ve avukat Tayfun Aktaş’la odasında görüştü. Kendisinden Öz’ün Dubai tatili ile ilgili geçmişe dönük fatura istenince çok sinirlendi. Üç kişilik ekip odadan apar topar çıktı. Ali Ağaoğlu da kendisini sinirlendiren bu kişilerin yanından hızlı adımlarla ayrıldı.

BULUŞMA İFTİRASI
Zekeriya Öz, açıklamasında “Başbakan, yüksek yargıdan iki kişi gönderip beni tehdit etti” dedi. Bu kişilerin Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu ile Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İ. Rüştü Cirit olduğu öne sürüldü. İki yüksek yargıç, dün iddiaları kesin bir dille yalanladı: “Erdoğan tarafından görevlendirilmedik. Böyle görüşme olmadı. Tehdit etmemiz ve ‘soruşturmayı kapat’ dememiz asla söz konusu olamaz.” Ömeroğlu yaptığı yazılı açıklamada, şunları belirtti: “Savcı Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesi’nden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. 22 Aralık 2013 günü Bursa’da değildim. 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa’ya gittim. İddia ettiği hususlar, asla konuşulmamıştır. Tekrar ediyorum: Başbakan tarafından görevlendirilmem, kesinlikle söz konusu değildir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez.”
Belgeler

YALAN SÖYLEMEZ
Savcı Zekeriya Öz, Dubai tatilini, 5 yıllık dostu olduğunu söylediği Halil İbrahim Demirhan’ın ayarladığını açıkladı. Ancak “Masrafları ben ödedim” dedi. Halbuki belgeler Öz’ü yalanladı. Savcı Öz, tatilin faturalarını kendisinin ödediğine dair belge gösteremedi. Ama Dubai’de kendisini ağırlayan Demirhan’ın kardeşi İdris Demirhan’ın Zekeriya Öz için yaptığı ekstra masraflar da İstanbul’daki şirketle yazışmalarında bir bir gözler önüne serildi. Demirhan, bir belgede “Meltem Hanım, Zekeriya Öz için yapılmış harcamalar ektedir ve aşağıdaki gibidir. Bu harcamalar benim kredi kartımdan yapıldı. Aşağıdaki hesaba ödeyebilirsiniz” diye yazdı. Sadece bu rakamın bile 2 bin 412 dolar olduğu görüldü. Savcı Öz, “Safari yapmadım, Ekim’in 21’inde döndüm” dedi. Ancak kayıtlara göre safari 18 Ekim’de yapıldı. Safari tutarı ve akşam yemeğinin faturasının da Demirhan tarfından kredi kartıyla ödendiği belgelendi.


ŞOV YAPMA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Zekeriya Öz’e cevap verdi. Savcıların Anayasa ve hukuk çerçevesinde görevlerini sürdürmesi gerektiğini savundu. “Türkiye’de şov yapanlarla hukuk işi yapanları ayırmak lazım. Eğer böyle yaparlarsa adalete olan inancın zayıflamasına yol açarlar. Açıklama yapması için HSYK’nın izin verme yetkisi yok” dedi. HSYK da yaptığı açıklamada, Öz’e basın açıklaması için izin vermediklerini, bu yetkinin Başsavcılık’ta olduğunu bildirdi.

ŞABAN ARSLAN

Aytaç Ocaklı ile Benzer Yazılar:

1 Ocak 2015 Saat : 12:01
  Genel

Aytaç Ocaklı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari