Erzurumda Kar yağiyor


Meteoroloji\`den alınan bilgiye göre şark Karadeniz\`in doğusunda fırtına bekleniyor. iç Anadolu, şark Anadolu ve Karadeniz\`in iç kesimlerinde ise kar yağışı görülecek. Marmara bölgesinde perşembe gününden sonra hava soğuyacak. Kırklareli, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir\`de sulu kar yağışı beklenirken istanbul, Tekirdağ ve Edirne de yağışlı hava etkili olacak.

Rüzgarın şark Karadeniz\`in doğusunda akşam saatlerinden sonra batı ve güneybatı yönlerden 6-8 kuvvetinde fırtına biçiminde esmesi bekleniyor. Meteoroloji, fırtınanın Salı günü sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetmesinin beklendiğini belirterek, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta denizciler olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

Meteoroloji genel Müdürlüğü\`nden yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun şimal, iç ve doğu kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak, doğu Anadolu\`nun kuzeydoğusu ile Bitlis ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görüleceği tahmin edilmektedir. Gece ve sabah saatlerinde şark Anadolu\`nun doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığının, kuzey, iç ve doğu kesimlerde üç ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde mühim bir değişiklik olmayacağı tahmin edilmektedir. Rüzgarın ise çoğunlukta kuzeyli yönlerden hafif, ara dizi orta kuvvette, Marmara, Ege kıyıları ile Orta ve doğu Karadeniz kıyılarında yer yer güçlü olarak esmesi bekleniyor.

bölgelerde HAVA DURUMU

MARMARA: çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Balıkesir çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmekte.

EGE: Parçalı ve az bulutlu, şimal ve iç kesimlerinin aşırı bulutlu geçeceği tahmin edilmekte. Rüzgarın bölgenin kenar kesimlerinde şimal yönlerden yer yer güçlü olarak esmesi bekleniyor.

AKDENiZ: Az bulutlu, iç ve doğu kesimleri parçalı ve aşırı bulutlu, öğle saatlerinde Osmaniye çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

iç ANADOLU: Parçalı ve çok fazla bulutlu, bölgenin doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Yağışların; genelde yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Sivas çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar biçiminde olması bekleniyor.

batı KARADENiZ: Parçalı ve çok fazla bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin kenar kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ORTA VE şark KARADENiZ: Parçalı ve çok fazla bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; çoğunlukla yağmur ve sağanak, şark Karadeniz\`in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın kıyı kesimlerde batı ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.

doğu ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin edilmekte. Yağışların genellikle yağmur, bölgenin kuzeydoğu kesimleri ile Bitlis çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar biçiminde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer buzlanma ve don olayı tahmin ediliyor.

GüNEYDOğU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir.

ESKişEHiR\`DE KAR UYARıSı

Eskişehir Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü sahasında bulunan Eskişehir, Bursa, Bilecik ve Kütahya’da, cuma ve cumartesi günleri kar yağışı görülebileceği bildirildi.

Bölge geneli hava özelliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Eskişehir Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Meteoroloji Uzmanı Belgin Tarınç, bu haftanın soğuk ve yağışlı geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Cuma ve cumartesi günleri kar yağışı beklentisi olduğunu anlatan Tarınç, şöyle konuştu:

“Bölge genelinde yarın yağış beklentimiz bulunmamaktadır. çarşamba günü hafif yağışlar bekliyoruz. Gece saatlerde ise iç ve yüksek kesimlerde hafif kar yağışı da görülebilir. Perşembe günü çok fazla bulutlu geçecek. Cuma ve cumartesi günleri de bütün bölgede kar yağışı bekliyoruz. Pazar gününe kadar sıcaklıklar, hissedilir derecede mevsim normallerinin altında seyredecek. Yani en yüksek sıcaklıkların 5-altı derece olmasını, en düşük sıcaklıkların ise geceleri sıfırın altında seyretmesini bekliyoruz. Pazar günü yağış beklentimiz yoktur ve bu günden itibaren sıcaklıkların tekrar artacağını tahmin ederiz. Rüzgarlar ise bu hafta kuzeyli yönlerden esecek.”

ERZURUM’DA KAR YAğışı

Erzurum’da kar yağışı tekrar etkisini gösterirken cadde ve sokaklar beyaz örtüyle büründü. Yaklaşık 1 hafta aradan sonra Erzurum kent merkezinde tekrar kar yağışı görüldü. Kar, yerde tutmaya başlarken vatandaşlar da kar yağışı altında yürümenin keyfini çıkardı. Meteoroloji yetkilileri, akşam saatlerinde kar yağışının etkisini daha da artıracağını belirterek, vatandaşların buzlanma ve yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulundu.

Erzurumda Kar yağiyor ile Benzer Yazılar:

17 Mart 2015 Saat : 11:09
  Genel

Erzurumda Kar yağiyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari