Konut kredilerinde avantajlı dönem


Özelikle Mayıs ayı başından itibaren Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından tüm bankalar art arda konut kredisi faizi oranlarında 0,02 ve 0,35’e kadar indirime gitmesi inşaat sektöründe şenlik havası yaşatıyor. Pırlanta Erciyes Şirketler Grubu Genel Müdürü Ferhat Beluk, düşen faizlerin, piyasanın lokomotifi olan inşaat sektörüne canlılık getirdiğini, konut satışlarının önemli oranda arttığını söyledi.

Beluk, bir yıl öncesine kadar 1.20’ler ve zaman zaman da bunun üzerinde seviyeye çıkan konut kredilerindeki hızlı düşüşün gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmalarını sağladığını belirterek, “Bence, Türkiye ekonomisinin en üst seviyede olduğu dönemlerde bile bu kadar faiz indirimi olmamıştı. Bu tarihi indirimden faydalanarak, konut almanın tam zamanı olduğu dönemleri yaşıyoruz” dedi.

9 Eylül Üniversitesi Maliye mezunu olan Beluk, “Ben öğrencilik yıllarımda bile konut kredilerinin bu kadar düştüğüne hiç tanık olmadım. Bu ülkemiz açısından son derece önemli. Çünkü inşaat sektörü yüzlerce sektörü beraberinde sürüklüyor. İnşaat işçisinden, çimentosuna ve demirine kadar yüzlerce kalem girdisi bulunan inşaat lokomotif işlevini şu günlerde en iyi şekilde yerine getiriyor” diye konuştu.

Gayrimenkul almayı planlayanlara da çağrıda bulunarak, ellerini çabuk tutmalarını öneren Beluk, “Normal bütçeli insanlar için bile bir gayrimenkulü peşin para ödeyerek alanların sayısı son derece sınırlı. Bu nedenle kredi alımı kaçınılmaz hale geliyor. Şu sıralar düşen kredilerden kim faydalanırsa, ilerleyen dönemde karlı çıkacak” uyarısında bulundu. Beluk, Türkiye’nin bu alanda nereden nerelere geldiğine de dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim ülkemizde sıcak para girişi çok fazla. Bir dönem dünyadaki en yüksek faiz oranları Türkiye’deydi. Bütün dünyadaki yatırımcılar özelikle Japon ev kadınları bile bir sistem kurdular, kredi açtılar. 100 bin Japon kadını her ay 100 dolar para yatırıp bunları bir araya getirerek faizden para kazandılar. Bu paralar 3 gün Türkiye’de 5 gün bir başka ülkedeydi. Faizler nerede yüksekse sıcak para oradadır. Ama bugün faizler düşmesine rağmen sıcak para halen Türkiye’de var. Neden var? Çünkü Türkiye’nin notu artıyor, ekonomisi iyiye gidiyor. Bu da yatırımcıya güven veriyor, sıcak para çıkışı olmuyor.”

Beluk, Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrarın ülkeyi daha iyi noktalara taşıyacağına dikkati çekerek, “Oysa daha önce herkesin kafasında bir kaygı vardı. Şimdi o kaygılar yok” dedi. Çözüm sürecinin yansımalarına da değinen Beluk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Artık şehit haberler almak istemiyoruz. Bu süreç sağlıklı tamamlandığında doğuya yatırım artacak, insanlar iş ekmek sahibi olacak. Bir insanın işi, aşı varsa ve kaybedeceği bir şey olursa asla terörün kucağına düşmez. Türkiye’yi daha iyi günlerin beklediğini düşünüyorum” diye konuştu.

Konut kredilerinde avantajlı dönem ile Benzer Yazılar:

2 Mart 2015 Saat : 9:46
  Genel

Konut kredilerinde avantajlı dönem Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari