koronavirüs , COVID-19 , Anadolu propolisi


Anadolu Propolisinin Koronavirüs (COVID-19) Enfeksiyonuna Karşı Koruyucu Etkisi

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Yüksek antioksidan özelliktedir. Bunun yanında antiviral, antifungal ve antibakteriyel etkileri de bulunur. Propolis ile ilgili merak edilen bilgileri, Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı’dan öğreniyoruz.

Tanuğur; “Propolisin doğal bileşiminde yoğun olarak fenolik, flavonoid maddeler yer alır. Bu maddeler propolisin pek çok faydasından sorumludur. Propolis, antimikrobiyal aktivitesiyle bakteri, mantar ve virüslere karşı gelişmelerini önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca antienflamatuvar yani iltihap önleyici özellik gösterir. Propolis bu faydalarıyla pek çok hastalığın tedavisine destek olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca, düzenli tüketimde bağışıklık güçlendirici ve bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Vücutta doğrudan antikor üretimini arttırarak bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Ancak propolisin tüm bu faydalarından bahsedebilmek için doğru bir şekilde üretilmiş ve özütlenmiş olması gereklidir. Propolis kovandan çıktığı ham haliyle tüketilemez. İnsan tüketimine uygun hale getirilmesi için, uzmanlar tarafından uygun koşullarda özütleme işlemine tabii tutulmalıdır. Böylece propolisin içerisindeki faydalı bileşenler insan vücudunun yararlanabileceği forma getirilir” diye açıkladı.

Tanuğur, “Propolisin tüm bu faydalarını bilimsel veri tabanlarından takip ettiğimiz araştırmalarda görüyoruz. Dünyanın pek çok yerinde, farklı üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar, propolisin faydalarına dikkat çekiyor. “Institute of Food Sciences dergisinde yayınlanan, Roma’da, in vitro koşullarda yapılan bilimsel bir çalışmada, propolisin içeriğinde doğal olarak bulunan fenolik ve flavonoid yani antioksidan bileşenlerin yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna (COVID-19) karşı etkileri değerlendirilmiştir. COVID-19 virüsünün, insan vücudunda çoğalabilmesi için bazı protein yapıdaki enzimlere bağlanması gerekmektedir. Bu çalışmada, propolisin içeriğinde doğal olarak bulunan antioksidan maddelerin, COVID-19’un insan hücrelerindeki enzimlere bağlanmasını engelleyip engellemediğine bakılmıştır. Propoliste doğal olarak bulunan, kuarsetin, lutelin, hesperedin flavonoidlerinin, PLpro, 3CLpro, NTPase/helicase gibi protein yapıdaki enzimlere bağlanarak, virüslerin bağlanmasına engel olduğu ve dolayısıyla enfeksiyon gelişmesini de engellediği belirtilmiştir. Araştırmacılar, propolisin COVID-19’a karşı koruyucu özellik gösterebileceğini söylemişlerdir” dedi.

Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, “2020 yılında Giresun Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, BEE’O Propolis firmasından tedarik edilen Anadolu propolisi, anti diyabetik aktivite gösterip göstermediği, in vivo koşullarda incelenmiştir. Çalışmaya 4 farklı grup katılmıştır. Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup diyabetik gruptur. Daha sonra ikinci grup kendi içerisinde de ikiye ayrılmıştır: (1) %30 propolis özütü verilen diyabetikler, (2) %15 propolis özütü verilen diyabetikler. Bu gruplara, %30 ve %15 özüt içeren propolislerden, 4 hafta boyunca 0.5 ml/100 g olacak şekilde verilmiştir. Kontrol grubu ise hiç propolis almamıştır. Çalışmanın sonucunda, Anadolu propolisinin kan şekerini düzenlediği ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği bulunmuştur. Ayrıca araştırmacılar propolis oranı arttıkça iyileşmenin de hızlandığını belirtmişlerdir.” dedi. Bu çalışmanın, BEE’O markasının Anadolu Propolisi ile yapıldığını belirten Kolaylı, firmaya çalışmaya katkılarından dolayı teşekkür etti.

www.beeo.com.tr

koronavirüs , COVID-19 , Anadolu propolisi ile Benzer Yazılar:

13 Eylül 2020 Saat : 2:16
  Genel

Yorumlara kapalı.

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari