Koronavirüs , Prof. Dr. Ateş Kara , Ateş Kara


  • Anasayfa
  • Koronavirüs , Prof. Dr. Ateş Kara , Ateş Kara

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Koronavirüs ile İlgili Uyarılarda Bulunuyor!

Koronavirüs salgının hala devam ettiği şu günlerde, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocukların yeni dönemde de eğitimden uzak kalmaması için virüse karşı uyarılarda bulundu. Koronovirüs ve kan grupları arasındaki bağlantıdan da bahsetti.

Koronavirüs salgınının başından beri medyada büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Salgın hala devam ederken hangi bilgi doğru hangi bilgi yanlış gibi sorularla akılların fazlaca karıştığı şu günlerde Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, eğitimi ve meslek hayatında edindiği uzun yıllara dayanan deneyimi sayesinde, doğru ve net açıklamaları ile bizleri aydınlatıyor ve güvenilir bilgiler sunuyor.

Ankara Lisesi’ni bitirdikten sonra tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İngilizce olarak başlayan Prof. Dr. Ateş Kara, 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. 1998-1999 yıllarında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başasistanlık yaptı. 2002 yılında da yine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde çocuk enfeksiyon hastalıkları yan dal eğitimini bitirip, orada çalışmaya devam etti. 2004 yılında pediatri doçentliğini tamamladı. 2010 yılında profesörlüğünü de alarak meslek hayatında daha da yükseldi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim üyesi olan Dr. Ateş Kara, halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği genel sekreteri görevini de yürütüyor. Fungal enfeksiyonlar, immunkompremize ve nöropatik hastalarda gelişen enfeksiyonlar, probiyotikler ve aşılarda uzmanlığı bulunan Prof. Dr. Ateş Kara, ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında danışmanlık da veriyor.

Tüm bu eğitimi, bilgisi ve deneyimi ile Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Prof. Dr. Ateş Kara, Koronavirüs salgını ile birçok bilgi paylaştı. Her daim maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiği ile ilgili uyarılarda bulunan Prof. Dr. Ateş Kara; “Konuşurken, öksürürken, hapşırırken ağız ve burnumuzdan çıkarttığımız küçük damlacıklar ile bulaşmakta olan Koronavirüs, ayrıca virüslü kişilerin dokunduğu yüzeylerle temas sonrası ellerimiz ile de bulaşabilir. Bu nedenle, ortak yaşam alanlarında, çok sayıda kişi tarafından temas edilen kapı kolu gibi yüzeylerin, su ve sabunla ya da başka bir deterjanla sürekli temizlenmelidir. Maskeler sürekli takılmalı ve sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır. Kayıplarımızın olmaması, geleceğimiz çocuklarımızın eğitiminin eksik kalmaması adına mutlaka uymalıyız.” dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara, Koronavirüs ve kan grupları arasındaki ilişkiyle ilgili yeni bulgularını da sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Kara; “A kan grubu olanlar, çok az olmakla birlikte, diğer kan gruplarına sahip olanlara göre daha kolay COVID-19 olurken, 0 kan grubu olanlar da az oranda da olsa avantajlılar ve biraz korunuyorlar. Fakat korunmanın esası mesafe, maske ve el yıkama, lütfen bunlara dikkat edelim.” dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara, tüm bu uyarıları ve bizleri her an en doğru şekilde güncel durumdan haberdar etmesi neticesinde, İstinye Üniversitesi tarafından “Pandemi Döneminde Habercilik” başlığıyla düzenlenen #istinyeli Ödülleri’nde de “Topluma Güven Veren Hekim” ödülüne de layık görüldü.

Koronavirüs , Prof. Dr. Ateş Kara , Ateş Kara ile Benzer Yazılar:

24 Ağustos 2020 Saat : 9:34
  Genel

Yorumlara kapalı.

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari