koronavirüs ,Virüs kaynaklı enfeksiyonlar , influenza


  • Anasayfa
  • koronavirüs ,Virüs kaynaklı enfeksiyonlar , influenza

Koronavirüs Enfeksiyonuna Karşı En Etkili Koruyucu Propolis

Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, “Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir arı ürünü olan propolis çok güçlü bir antioksidandır. Bunun yanında; antibakteriyel, antifungal, antiviral, antienflamatuvar ve antitümör etkilere de sahiptir. Yüksek antioksidan ve antiviral özelliğe sahip propolis virüslere karşı bir kalkan oluşturması amacıyla günlük beslenme planına dahil edilmelidir” dedi.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu sosyal medya hesabında koronavirüsüne karşı propolis kullanımı önerdi. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüsünün toplu taşıma ve havaalanlarında bulaşma riskinin daha yüksek olduğunu belirterek, virüslerin yaygın olduğu yerler arasında havaalanı ve uçakların bulunduğunu belirtti. Bu yüzden uçak içerisinde; koridorda değil cam kenarında oturmaya, koltukların üzerindeki havalandırmaların açık hale getirilmesine özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca seyahat boyunca bağışıklık sisteminin güçlü olması için seyahat öncesi ve esnasında propolis, arısütü, ginseng, zencefil, zerdeçal gibi antioksidan açısından zengin gıdalar ayrıca yararlı mikroorganizmalar içeren yoğurt, kefir, arı ekmeği gibi prebiyotik besinler tüketmeye özen gösterilmelidir dedi. Sosyal medyasından hangi propolisi önerdiğini soran takipçilerine kendisinin BEE’O marka propolis kullandığını ve bu ürünü tavsiye ettiğini belirtti.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara; Virüs kaynaklı enfeksiyonlarda propolis önerdiğini ve bununla ilgili literatürde birçok bilimsel çalışma olduğunu belirtti. “2014 yılında Kyushu Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, influenza virüsüne karşı propolisin etkinliği araştırılmıştır. Bu virüs ile enfekte bir gruba düzenli olarak propolis verilmiş ve diğer gruba propolis verilmemiştir. Propolis alan grubun hastalık semptomlarında daha hızlı bir iyileşme gözlendiği tespit edilmiştir. Araştırmacılar propolisin antiviral özelliğinden dolayı influenza virüsüne karşı etkin olduğunu ve grip semptomlarını azalttığını belirtmişlerdir.”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu; “Virüs kaynaklı enfeksiyonlar ile kliniğime başvuran hastalarıma mutlaka düzenli uyku, yeterli sıvı tüketimi ve sağlıklı beslenmeleri gerektiğini belirtiyorum. Sağlıklı beslenme planlarına C, A, B vitamininden zengin gıdalar ve yüksek antioksidan özellik gösteren propolis, zencefil, zerdeçal, tarçın, soğan, sarımsak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı- mor meyveler gibi gıdaları dahil etmeleri gerektiğini belirtiyorum” dedi. Astarcıoğlu; “Tamamen doğal bir arı ürünü olan suda çözünebilir propolis damladan çocukların günde 10 damla, yetişkinlerin ise günde 20 damla sevdikleri ılık veya soğuk gıdaların içerisine ilave ederek tüketmelerini, hastalık zamanlarında ise bu miktarı 4 katına kadar çıkartmalarını öneriyorum” dedi.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Çakır; koronavirüs ile ilgili bilimsel çalışmadan bahsetti: “1990 yılında Pavia Üniversite’sinde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin içeriğinde doğal olarak bulunan 5 farklı flavonoidin, çeşitli virüslere karşı etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, Koronavirus, Herpesvirus, Adenovirus ve Rotavirus örneklerinin uygun şartlarda coğalmaları sağlanmıştır. Ardından elde edilen ham propolisten Acacetin, Kamferol, Chrysin, Kuersetin ve Galanjin flavonoidleri izole edimiştir. İzole edilen 5 adet flavonoidin, sırasıyla bütün virüslerle etkileşimleri gözlemlenmiştir.  Çalısmanın sonucunda Acacetin, Kamferol, Krisin Galanjin ve Kuersetin’in koronavirus dahil bütün virüslerin azalmasında etkili olduğu, Krisin ve Kamferol flavonoidlerinin de özellikle Herpes virüsünün çoğalmasını azalttığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla bende özellikle şuan da tedavisi olmayan koronavirüs ve domuz gribi gibi viral salgın hastalıklara karşı düzenli propolis tüketilmesini öneriyorum. Çocuklar sabah 5, akşam 5 günde toplam 10 damla, yetişkinler sabah 10, akşam 10 günde toplam 20 damla tüketebilir. Hastalık durumunda bu miktar 4 katına kadar arttırılabilir.”

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Zahide Küçük; “Gebeler ve emziren anneler ilaç kullanamadığı için özellikle virüs kaynaklı enfeksiyonların yaygın olduğu bu dönemde kendilerine daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Düzenli beslenme ve beslenme planına antioksidan açısından zengin gıdaları eklemek çok önemli. Bu gıdaların en başında da güçlü antiviral özelliğe sahip propolis geliyor. Propolis hem gebelerde hem de emziren annelerde muhteşem bir bağışıklık güçlendirici. Doğrudan arı ürünlerine alerjisi olmayan gebeler ve emziren anneler, en az %10 propolis özütü içeren propolis damladan günde 10 damla tüketebilir hasta oldukları dönemde bu miktarı 4 katına çıkartabilirler” dedi.

www.beeo.com.tr

koronavirüs ,Virüs kaynaklı enfeksiyonlar , influenza ile Benzer Yazılar:

21 Şubat 2020 Saat : 4:28
  Genel

Yorumlara kapalı.

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari