Mesleki Yeterlilik Belgesi , Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi , Galerici Mesleki Yeterlilik Belgesi


  • Anasayfa
  • Mesleki Yeterlilik Belgesi , Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi , Galerici Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi
Mesleki yeterlilik belgesi, MYK kurumu tarafından uluslar arası standartları kapsayacak şekilde tasarlandı. Bu kapsamda, Europass adı verilen sistem, belgelendirme faaliyetlerinde uygulanmaya başlandı. Avrupa Birliği Meslek Standardı olarak adlandırılabilecek Europass programına, belge sahibi olanlar da katılabiliyor.
Europass programı şu anda başlangıç aşamasında olsa da, MYK kurumu tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Program son halini aldığında, Türkiye’de meslek sahibi olanlar, yeteneklerini dolduracakları belge ile kanıtlayabilecek ve Avrupa ülkelerinde de herhangi bir meslekte faaliyet gösterebileceklerdir.

Yapılan anlaşma kapsamında, Avrupa’da yaşayan meslek sahipleri için de aynı durum geçerlidir. Onlarda ülkemizde çalışmak istedikleri mesleklerde faaliyet gösterebileceklerdir.
Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi
Emlak mesleki yeterlilik belgesi, emlak sektöründe faaliyet gösterenlere yönelik olarak hazırlanan belgedir. Belge alabilmek için belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, sınav tarihi ve yeri hakkında adaylar bilgilendiriliyor.
İlgili yasa ve yönetmelikler gereği 2020 yılında artık emlak alım satımı, belge olmadan yapılamayacak.
Emlakçılık mesleğinde belgelendirme iki farklı seviyede gerçekleştiriliyor. Seviye 4 ve Seviye 5 olan belgelendirmede adaylar, seviyelerine göre farklı sınavlara tabi tutuluyorlar.
Uygulama ve yazılı sınavlarda başarılı olan adaylar, belge almaya hak kazanıyorlar.
Adaylar zorunlu ve seçtikleri birim başına ücret ödüyorlar. Ayrıca belge almaya hak kazandıklarında, belgelendirme kuruluşlarına belli bir ücret ödüyorlar.

Sınavlara katılabilmek için belgelendirme kuruluşları tarafından başvuruların kabul edilmesi gerekiyor.
Galerici Mesleki Yeterlilik Belgesi
Galerici mesleki yeterlilik belgesi, ikinci el kara taşıtı alım satımında faaliyet gösteren kişiler tarafından alınması zorunlu belgedir.
Belge alabilmek için adaylara sınavlara tabi tutuluyorlar. Sınavlarda birçok konudan sorular geliyor.
İş güvenliği konusu da bu konular arasında yer alıyor. Acil durum prosedürlerinin uygulanması konusunda adaylar test ediliyor. İşyerinin tamamında ya bir kısmında yangın çıkması durumunda, neler yapılabilir? Hangi önlemlerin alınması gerekir, gibi konularda sınavlarda sorular soruluyor.

Ayrıca uygulama sınavlarında da kişilerin bilgileri ve becerileri test ediliyor. Galerinin faaliyetlerinden dolayı oluşan atıkların bertaraf edilmesi gerekiyor. lastik, atık yağlar ve doğada toprağa hemen karışmayan maddeler hakkında, meslekte faaliyet gösterenlerin bilgi sahibi olması gerekiyor.

www.scbelgelendirme.com.tr

Mesleki Yeterlilik Belgesi , Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi , Galerici Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Benzer Yazılar:

19 Şubat 2020 Saat : 1:11
  Genel

Mesleki Yeterlilik Belgesi , Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi , Galerici Mesleki Yeterlilik Belgesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari