Yangın Merdiveni


Yangın Merdiveni 5

Yangın merdiveni yangın esnasında yapı içerisinde bulunan insanların en hızlı ve en güvenli şekilde dışarıya tahliye edilmesini sağlayan, çok önemli bir uygulamadır. Yangın merdiveni uygulamaları, yangın merdiveni yönetmelikleri yürürlüğe girdiğinden bu yana yüksek katlarda, alış veriş merkezlerinde, otellere, sitelere, iş merkezlerine kadar bir çok yapıda kullanılmaktadır.

Yangın merdiveni, günümüzde belirli şartlara ve kurallara bağlanarak zorunlu hale getirilmiştir. Yangın merdiveni bu yönetmeliklere göre yapılmalıdır. Çünkü yangın merdiveninin belediye yönetmeliğine uygun olup olmadığı itfaiye tarafından denetlenmektedir. Buna göre yangın merdiveni binanızın yapısına ve ihtiyacına uygun olarak yapılmalı, yangın merdiveninde kullanılan malzemeler ısıya dayanıklı malzemelerden oluşmalı ve yangın merdiveninin basamak aralıkları herkesin rahatça inebileceği aralıklarda olmalıdır. Yangın merdivenleri iki tip olur. Bunlar Z tipi yangın merdivenleri ve dairesel yangın merdivenleridir. İnsan nüfusunun yoğun olduğu yerlerde binalardaki kişilerin hızla tahliye edilebilmesi için birden fazla yangın merdiveni yapılabilir. Gene aynı şekilde yangın merdiveni kimi zaman dışarıya yapılabilirken kimi zamanda binanın içinde yer alabilir. Acil çıkış ve yangın kapıları ise insanların dumana maruz kalmadan hızlı bir şekilde binayı tahliye etmesini sağlamaktadır. Bu nedenle acil çıkış ve yangın kapılarının da yönetmeliğe uygun yapılması gerekmektedir. Acil çıkışlar birden fazla olursa birbirine alternatif olacak şekilde yapılmalıdır. Acil çıkış duvarları ve zemini yanmaz malzemelerden üretilmelidir. Kaçış anında insanların rahatça geçebileceği genişlikte olmalı ve kesinlikle aydınlatılmalıdır. Yangın kapısı ise ısıya ve dumana dayanıklı yapılmalı ve kolayca açılabilir olmalıdır. Yangın kapısı asla kilitlenmemeli ve önü herhangi bir şekilde kapatılmamalıdır.

Görüldüğü üzere yangın anında kurtarıcı durumda olacak olan yangın merdiveni ve acil çıkışlar büyük önem taşımaktadır ve işini bilen profesyonel bir firma tarafından tasarlanmalıdır. İstanbul’da hizmet veren firmamız binanızda ücretsiz keşif yaparak binanıza uygun yangın merdiveni ve acil çıkışları tasarlar. Tasarlanan yangın merdiveni standartlara ve yönetmeliğe uygun şekilde üretilir. Gerekli testlerden geçtikten sonra binanıza monte edilir. Siz de kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yangın Merdiveni ile Benzer Yazılar:

16 Ocak 2015 Saat : 12:46
  Genel

Yangın Merdiveni Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam

Son Yorumlar

Seo firmalar

seo firmalari